روش های درمان خانگی پوکی استخوان

1864 بازدید
27 اردیبهشت 97
قاصدک
آخرین به روزرسانی 19 بهمن 1398

با درمان های خانگی برای جلوگیری از پوکی استخوان آشنا شویم !

قبلا هم بارها گفته ام عوامل مختلفی در نحوه زندگی وجود دارد که بر روی مقدار توده استخوانی اثر می گذارند. بنابراین با دانستن این موضوع افراد می توانند با انجام اقداماتی مثل اصلاح رژیم غذایی و انجام تمرینات ورزشی باعث بهبود سلامت استخوان هایشان بشوند. این اقدامات در افرادی که دچار پوکی استخوان نیستند هم مفید است زیرا آن ها خطر بروز این بیماری را در آینده کاهش خواهند داد. روش های درمان خانگی پوکی استخوان که در زیر ذکر می شود جز عواملی هستند که می توان با کنترل و مدیریت آن ها، از ایجاد پوکی استخوان پیشگیری کرد.

کنترل رژیم غذایی !

یک رژیم غذایی حاوی کلسیم زیاد می تواند به سلامت و قوی شدن استخوان ها کمک نماید. لبنیات حاوی مقادیر زیاد کلسیم می باشد و افرادی که از لبنیات استفاده نمی کنند باید برای رساندن کلسیم به بدنشان از قرص ها و مکمل های کلسیم دار استفاده نمایند. از کاهش شدید وزن باید خودداری شود چون این کار باعث کاهش حداکثر توده استخوانی خواهد شد و موجب ضعف استخوان ها می شود که در صورت تکرار خود می تواند عاملی برای شکستگی استخوان ها باشد.

 

درمان خانگی پوکی استخوان

درمان خانگی پوکی استخوان

 

کلسیم !

یک رژیم غذایی متعادل برای سلامت استخوان ها بسیار اهمیت دارد. به خصوص مصرف کلسیم کافی به رسیدن به یک حداکثر توده استخوانی خوب کمک کرده و همچنین باعث کاهش از دست دادن استخوان در سن های بالاتر می گردد. گرچه بسیاری از غذاها حاوی کلسیم هستند اما تمام آن ها بعد از خورده شدن کلسیم زیادی در بدن آزاد نمی کنند. بهترین منبع کلسیم، لبنیات مثل شیر و پنیر و…. هستند، همچنین تخم مرغ نیز مفید است. اکثر متخصصین عقیده دارند که روزانه یک گرم کلسیم باید در رژیم غذایی افراد وجود داشته باشد.

متاسفانه بعضی از افراد نمی توانند لبنیات را تحمل و هضم نمایند و بنابراین لازم است که از طریق قرص ها و مکمل های کلسیم دار، کلسیم ضروری بدن را تامین نمایند زیرا در صورت عدم مصرف لبنیات خیلی مشکل است که بتوان یک گرم کلسیم را از سایر غذاها به دست آورد. قرص های کلسیم دار در انواع مختلف در داروخانه ها و فروشگاه ها وجود دارند و به راحتی می توان آن ها را تهیه و مورد استفاده قرار داد. لازم بذکر است که اینگونه مکمل ها و قرص ها نسبت به مواد خوراکی طبیعی عوارض داشته و بهتر است که از جایگزین های طبیعی و ارگانیک استفاده نمایید.

اثرات کاهش شدید وزن !

لاغر شدن شدید دارای اثرات مضری بر روی استخوان ها است. بیماران دچار بی اشتهایی عصبی اغلب حتی هنگامی که جوان هستند دچار پوکی استخوان شدید می شوند و گرچه مقداری از این از دست دادن استخوان آن ها مربوط به آمنوره (فقدان پریود ماهانه) است اما کاهش وزن آن ها علت اصلی این از دست دادن استخوان می باشد.

بی اشتهایی عصبی اغلب در هنگام نوجوانی و بلوغ ایجاد می شود یعنی هنگامی که اسکلت بدن در حال رشد است. از دست دادن استخوان در این مرحله منجر به کاهش حداکثر توده استخوانی شده و خطر بروز پوکی استخوان در این مرحله منجر به کاهش حداکثر توده استخوانی شده و خطر بروز پوکی استخوان را شدیدا افزایش می دهد. بر عکس افرادی که دارای وزن بیش از حد هستند توده استخوانی زیادی دارند اما این بدان معنی نیست که چاق شدن افراد را تشویق نماییم زیرا چاقی دارای اثرات مضر زیادی بر روی سلامت افراد است. بهترین کار این است که با توجه به قد به یک وزن مناسب دست پیدا کنیم و تمام تلاش خود برای نگه داشتن وزن خود داشته باشیم. بیمارانی که از پوکـی استخوان رنج می برند و افرادی که دارای وزن کمتر از معمول هستند باید در صورت امکان افزایش وزن داشته و به وزن طبیعی برسند.

 

  همچنین بخوانید: ویتامین های ضروری برای استخوان ها و مفاصل  

 

رژیم غذایی خاص !

احتمالا مواد غذایی دیگری هم وجود دارند که برای سلامت استخوان های ما لازم هستند. با این حال به غیر از مصرف مقادیر زیاد کلسیم رژیم های غذایی خاصی برای بیماران دچار پوکی استخوان توصیه نمی شود. گیاه خواران گاهی اوقات نگران این موضوع هستند که رژیم غذایی آن ها ممکن است باعث بروز پوکی استخوان شود. به شرطی که این افراد کلسیم کافی به بدن برسانند هیچ مدرکی وجود ندارد که رژیم گیاه خواری برای سلامت استخوان ها مفید نباشد. در واقع مصرف مقادیر زیاد پروتئین که به صورت گوشت مصرف می کنیم ممکن است باعث از دست دادن کلسیم از بدن شود. با این حال گیاه خوارانی که از مصرف لبنیات خودداری می کنند باید از قرص ها و مکمل های کلسیم دار استفاده نمایند.

مصرف ویتامین ها !

کمبود ویتامین دی در افراد سالخورده شایع می باشد و می تواند باعث از دست دادن استخوان شود بنابراین اهمیت دارد که از رسیدن کافی ویتامین دی به بدنمان مطمئن شویم. هنگامی که در معرض نور آفتاب قرار می گیریم ویتامین دی در پوست ما ساخته می شود. با این حال در افرادی که زیاد در خانه هستند و کمتر به بیرون می روند تا با نور خورشید مواجه شوند ممکن است کمبود ویتامین دی ایجاد گردد. ویتامین دی در رژیم غذایی افراد معمولا وجود دارد اما منبع اصلی ویتامین دی ماهی های چرب می باشند که مردم کمتر آن ها را به طور منظم مصرف می کنند. لبنیات حاوی مقادیر کمی ویتامین دی می باشند. برای افرادی که زیاد از خانه بیرون نمی روند و از آفتاب دوری می کنند مقدار ویتامین دی موجود در رژیم غذایی معمولا ناکافی است و باید از قرص های حاوی ویتامین دی استفاده نمود.

در داروخانه ها و فروشگاه ها انواع مختلف ویتامین دی به فروش می رسد. مقدار ویتامین موجود در این داروها متفاوت است. مقدار نیاز روزانه توصیه شده 400 واحد بین المللی برای هر فرد می باشد اما برای افراد سالخورده این مقدار به 800 واحد بین اللملی برای هر فرد می رسد. این مقدار ویتامین دی کاملا بی خطر بوده و هیچ گونه عوارض جانبی ندارد. با مصرف مداوم قرص های ویتامین دی می توان تا حد زیادی به تقویت استخوان ها کمک کرد همینطور در معرض نور خورشید قرار گرفتن می تواند باعث جذب ویتامین دی گردد. (تاثیر مثبت مصرف مکمل ها، قرص ها و یا کپسول های ویتامین دی هنوز اثبات نشده است)

 

درمان خانگی پوکی استخوان

درمان خانگی پوکی استخوان

 

تمرینات ورزشی !

تمرینات ورزشی به غیر از این که برای سلامت استخوان ها مفید می باشند برای سلامت کلی بدن هم سودمند هستند. بی حرکتی و عدم تحرک کامل منجر به از دست رفتن سریع استخوان ها می گردد. در حالی که انجام تمرینات ورزشی به خصوص در هنگام کودکی و نوجوانی می توانند باعث افزایش توده استخوانی گردد. در افراد مسن تر تمرینات ورزشی ممکن است روند از دست دادن استخوان را آهسته تر نماید و به بهبود سلامت کلی بدن کمک می نماید. بنابراین از نقطه نظر پیشگیری از پوکی استخوان توصیه می گردد که در هر سنی تمرینات ورزشی را انجام دهید.

انجام تمرینات ورزشی خیلی شدید می تواند برای استخوان ها مضر باشد (به خصوص برای خانم های جوان) بعضی از خانم های دونده مسافت های طولانی، بالرین، ژیمناست ها و سایر زنان ورزشکار به علت انجام تمرینات شدید دچار آمنوره (فقدان پریود ماهانه) شده و به پوکی استخوان و شکستگی استخوان دچار شده اند. به طور کلی بهتر است که به اندازه متوسط تمرینات ورزشی را انجام دهیم و روزی نیم ساعت اقدام به پیاده روی نماییم. به جای استفاده از آسانسور یا پله برقی از پله استفاده نماییم و فقط در مواقع ضروری از اتومبیل استفاده شود. با تکرار مکرر این موارد در زندگی روزانه استخوان ها در کنار عضلات تقویت می شوند.

عدم استعمال سیگار !

سیگار کشیدن در واقع برای تمام جنبه های سلامتی مضر می باشد و استخوان ها هم در این امر استثنا نیستند. همچنین شواهدی وجود دارد که بعضی درمان هایی که برای پوکی استخوان انجام می شود در افراد سیگاری کمتر موثر است.

 

  همچنین بخوانید: مواد غذایی که استخوان های شما را نابود می کنند  

 

جلوگیری از زمین خوردن و سقوط !

در محیط اطراف ما موارد زیادی وجود دارد که خطر زمین خوردن و سقوط را در افراد افزایش می دهد و شما فقط با دانستن نکاتی ساده می توانید از زمین خوردن جلوگیری نمایید. پیاده رو های یخ زده، چاله های خیابان ها و پله های بلند نمونه های واضح این خطرات هستند که هر کس به خصوص افراد دچار پوکی استخوان باید از آن ها آگاه باشند. در خانه هم این مشکلات ممکن است وجود داشته باشند مثلا گیر کردن پا به لبه فرش و زمین خوردن، ضعف بینایی هم باعث افزایش احتمال سقوط افراد می شود که با استفاده از یک عینک مناسب می توان بر این مشکل غلبه کرد. برای افرادی که مشکل تعادل دارند استفاده از یک عصا می تواند کمک کننده باشد (به خصوص در خارج از خانه) ، استفاده از عصا می تواند جلوی سقوط شما را بگیرد.

مراجعه به پزشک !

اگر شما نگران هستید که ممکن است دچار پوکی استخوان باشید یا این که بیماری خاصی دارید که زمینه را برای ایجاد پوکی استخوان در آینده آماده می کند، می توانید به پزشک مراجعه نمایید و این نگرانی را با دکتر خود در میان بگذارید. هر چه تشخیص پوکی استخوان سریع تر داده شود، نتایج بعدی بهتر خواهند بود. پزشک ممکن است برای شما تقاضای انجام سنجش تراکم استخوان نماید. در آن صورت از مشکل خود خبردار شده و دکتر خواهد توانست شما را از خطر ابتلا به پوکی استخوان آگاه کند و یا مطمئن شوید که دچار مشکل جدی ای نیستید.

 

از شما متشکریم که تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید. سوالات خود را در قسمت “نظرات” با ما در میان بگذارید، همچنین اگر ایده یا نظری در رابطه با این مطلب دارید، خوشحال می شویم آن را با ما در میان بگذارید.

 

پودر میوه سنجد را با خواص ترمیم شکستگی و ترک استخوان، درمان پوکی استخوان، غضروف‌ساز، ترمیم مفاصل، درمان کمردرد، بدون هيچ اسانس و افزودنی شيميايی، از فروشگاه عطارک تهيه نماييد.

توجه

وب سایت عطارک در قبال نسخه های پیشنهادی و داروهای گیاهی ذکر شده، مسئولیتی نداشته و بهتر است قبل از استفاده، با پزشک و یا مشاور طب سنتی در تماس باشید.

پستهای مرتبط

هیچ نظر ارسال شده است. لطفا شما هم نظری ارسال کنید.

0