9 درمان خانگی برای از بین بردن شپش سر با طب سنتی

2121 بازدید
05 تیر 01
ریحون
,

9 درمان خانگی برای از بین بردن شپش سر

شپش چیست؟

شپش حشرات ریز هستند که از خون پوست سر انسان تغذیه می کنند. شپش سر اغلب کودکان را مبتلا می کند. حشرات معمولاً از طریق انتقال مستقیم از موهای یک نفر به موی شخص دیگر پخش می شوند. داشتن شپش نشانه ای از بهداشت فردی ضعیف یا محیط زندگی ناپاک نیست. شپش ناقل بیماری های باکتریایی یا ویروسی نیست.

علائم شپش سر چیست؟ 

علائم و نشانه های رایج شپش سر ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • خارش، شایع ترین علامت شپش سر خارش پوست سر، گردن و گوش است. این یک واکنش آلرژیک به نیش شپش است. هنگامی که فردی برای اولین بار به شپش سر مبتلا می شود، ممکن است 4 تا 6 هفته خارش ایجاد نشود.
 • شپش روی پوست سر، ممکن است بتوانید شپش ها را ببینید، اما تشخیص آنها اغلب سخت است زیرا کوچک هستند، از نور اجتناب می کنند و به سرعت حرکت می کنند.
 • تخم شپش  روی ساقه مو، آنها به ساقه مو می چسبند و ممکن است به سختی دیده شوند زیرا بسیار ریز هستند. آنها به راحتی در اطراف گوش و خط موی گردن دیده می شوند. تشخیص خال های خالی ممکن است راحت تر باشد زیرا رنگ آن ها روشن تر و دورتر از پوست سر هستند. با این حال، وجود nits به معنای وجود شپش زنده نیست.
 • زخم روی پوست سر، گردن و شانه ها، خاراندن می تواند منجر به برآمدگی های کوچک و قرمز شود که گاهی ممکن است با باکتری عفونی شود.

شپش سر را چگونه از بین ببریم ؟

اگر به این فکر می کنید که چگونه از شر شپش خلاص شوید، این درمان های خانگی موثر همه آنچه را که باید بدانید را به شما می گویند.

روغن درخت چای

از بین تمام روغن های ضروری، درخت چای دارای خواص ضد قارچی و ضد میکروبی است که با شپش و باکتری ها مبارزه می کند. خواص حشره کش روغن درخت چای به از بین بردن هر دو، شپش و تخم آنها یعنی نیش کمک می کند.

نحوه استفاده از روغن درخت چای برای شپش :
 • برای استفاده از آن، چند قطره روغن درخت چای را مستقیماً روی پوست سر بمالید و ماساژ دهید.
 • سپس موها را محکم ببندید و بگذارید 2 تا 3 ساعت بماند و با آب داغ بشویید.
9 درمان خانگی برای از بین بردن شپش سر

9 درمان خانگی برای از بین بردن شپش سر

نمک و سرکه

ترکیبی قوی از کلرید سدیم و اسید استیک با شپش‌هایی که از تخم بیرون می‌آیند بر روی پوست سر مبارزه می‌کند. سرکه و نمک هر دو خاصیت خشک کنندگی دارند که رطوبت مو را از بین می برد و به شپش پایان می دهد.

نحوه استفاده:
 • برای امتحان کردن آن، ¼ فنجان نمک را با ¼ فنجان سرکه مخلوط کنید و آن را درون یک بطری اسپری نگهداری کنید.
 • این محلول را روی تمام پوست سر و طول موهای خود اسپری کنید و بگذارید 2 ساعت خشک شود.
 • سپس با آب گرم بشویید. 
 • این درمان را سه بار در هفته به مدت یک ماه تکرار کنید.

 موهای خود را با سشوار خشک کنید

سشوار داغ می تواند به راحتی در از بین بردن شپش به شما کمک کند، گرمای سشوار شپش های موجود در ساقه مو را از بین می برد؛

نحوه استفاده:

برای استفاده از آن برای از بین بردن شپش، سشوار خود را نزدیک سر خود قرار دهید و نازل آن را به سمت پوست سر خود هدایت کنید. داغ ترین حالت را روشن کنید و روی پوست سر خود حرکت دهید. پس مطمئن شوید که موهای خود را با شانه مو برس بزنید.

روغن زیتون برای شپش

یک راه مطمئن برای از بین بردن شپش خفه کردن آنهاست. با این حال، این حشرات حیله گر می توانند ساعت ها بدون نفس کشیدن ادامه دهند، بنابراین این درمان را یک شبه انجام دهید.

نحوه استفاده:
 • با استفاده از یک لایه ضخیم روغن زیتون روی پوست سر و رشته موهای خود شروع کنید.
 • سپس موهایتان را محکم ببندید و هنگام خواب روی آن را با کلاه دوش بپوشانید.
 • صبح، از یک شانه دندانه دار استفاده کنید تا موهای چرب شده خود را از سر تا نوک به دقت برس بزنید.
 • روغن زیتون یک شبه شپش ها را خفه می کند؛ در حالی که شانه کردن آنها را از پوست سر پاک می کند.
 • این کار را هر هفته به مدت یک ماه تکرار کنید تا از شر شپش و نیش آن خلاص شوید.

 

همچنین بخوانید: علت خارش پوست سر چیست و چگونه آن را درمان کنیم؟

 

چریش

هنگام حمله شپش، به قدرت چریش ضد باکتری و ضد عفونی کننده اعتماد کنید. چریش حاوی آزادیراکتین، حشره کشی است که از تکثیر شپش در پوست سر جلوگیری می کند – این یک درمان خانگی ایده آل برای از بین بردن طبیعی شپش است!

نحوه استفاده:

یک فنجان برگ چریش را بجوشانید و آب و برگ های آن را با هم مخلوط کنید و به شکل خمیر در بیاورید. آن را روی موهای خود بمالید و بگذارید 2 ساعت بماند. سپس آن را با آب گرم کاملا بشویید. این دارو را هر هفته یک بار استفاده کنید.

روغن نارگیل و سرکه سیب

ترکیب قوی سرکه سیب و روغن نارگیل نیز می تواند از گسترش شپش جلوگیری کند. اسیدیته سرکه مانع از رشد شپش می شود و روغن نارگیل غلیظ و چسبناک آنها را خفه می کند.

نحوه استفاده:

برای امتحان کردن آن، چند قاشق غذاخوری سرکه سیب را به تمام پوست سر و تارهای مو بمالید. پس از خشک شدن، موها را با روغن نارگیل بپوشانید. کلاه حمام را روی سر خود بپوشید و محلول را یک شبه بگذارید. صبح، موهای خود را کاملا با آب گرم بشویید. این کار را دو بار در هفته به مدت یک ماه تکرار کنید.

روغن اسطوخودوس برای شپش سر

یکی از معطرترین اسانس ها، روغن اسطوخودوس، روشی مطمئن و موثر برای درمان خانگی شپش است. یک مطالعه نشان داده است که شپش کمتر از پوستی که با اسطوخودوس یا اسانس درخت چای درمان شده است تغذیه می کند.

نحوه استفاده:

چند قطره روغن اسطوخودوس را به یک روغن حامل مانند روغن بادام یا نارگیل اضافه کنید و آن را به خوبی روی پوست سر خود ماساژ دهید. قبل از شستن موهایتان اجازه دهید 20 دقیقه بماند. این دارو را هر هفته یک بار استفاده کنید.

9 درمان خانگی برای از بین بردن شپش سر

9 درمان خانگی برای از بین بردن شپش سر

درمان شپش با سیر

این غذای تند مورد علاقه آشپزخانه یک داروی غیرمعمول برای از بین بردن سریع شپش و شپش است. این یک درمان ضروری است زیرا اعتقاد بر این است که سیر شپش را خفه کرده و می کشد.

نحوه استفاده:
 • برای استفاده از سیر 10 حبه سیر را چرخ کرده و مقداری آبلیمو را با آن مخلوط کنید.
 • خمیر را روی پوست سر خود بمالید و اجازه دهید نیم ساعت بماند.
 • موهای خود را با آب گرم بشویید و از یک شانه برای از بین بردن شپش مرده استفاده کنید.
 • هفته ای یکبار استفاده کنید.

آب پیاز

همه می دانند که پیاز برای رشد مو عالی است! حتی ممکن است از روغن پیاز نیز برای افزایش رشد مو ستفاده کرده باشید. با این حال، آیا می دانستید که خواص ضد باکتریایی و ضد قارچی پیاز برای از بین بردن تخم شپش از مو نیز مفید است؟ علاوه بر این، مو را تغذیه می کند و همچنین به رشد آن کمک می کند.

نحوه استفاده:
 • مقداری آب پیاز را در خانه با مخلوط کردن پیازهای خرد شده در مخلوط کن درست کنید.
 • آب پیاز را به طور یکنواخت روی پوست سر خود بمالید و بگذارید حدود 3 تا 4 ساعت بماند.
 • با استفاده از یک شانه، شپش و شپش مرده را جدا کرده و موها را با شامپو کاملا آبکشی کنید. 
 • برای بهترین نتیجه این کار را هر 3 تا 4 روز تکرار کنید.

برای جلوگیری از شپش از چه چیزهایی باید اجتناب کرد؟

هنگامی که یکی از اعضای خانواده به شپش مبتلا می شود، مقابله با آن می تواند خسته کننده باشد زیرا از بین بردن شپش دشوار است. به همین دلیل است که باید مطمئن شوید که سایر اعضای خانواده به این عفونت مبتلا نمی شوند.

 • از اشتراک حوله، شانه، ملحفه و بالش خودداری کنید.
 • از مرطوب نگه داشتن موهای خود برای مدت طولانی خودداری کنید.
 • از به اشتراک گذاشتن لوازم جانبی مو مانند کش مو و روسری خودداری کنید.
 • موهای خود را کثیف نگه ندارید، حداقل هفته ای یکبار آن را بشویید.

 

از شما متشکریم که تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید. سوالات خود را در قسمت “نظرات” با ما در میان بگذارید، همچنین اگر ایده یا نظری در رابطه با این مطلب دارید، خوشحال می شویم آن را با ما در میان بگذارید.

 

روغن درخت چای را با خواص درمان ضد جوش و آکنه، درمان ریزش مو، درمان تاول و زخم، ایجاد لطافت و زیبایی در پوست و …، بدون هيچ اسانس و افزودنی شيميايی، از فروشگاه عطارک تهيه نماييد.

توجه

وب سایت عطارک در قبال نسخه های پیشنهادی و داروهای گیاهی ذکر شده، مسئولیتی نداشته و بهتر است قبل از استفاده، با پزشک و یا مشاور طب سنتی در تماس باشید.

پستهای مرتبط

هیچ نظر ارسال شده است.

| شما هم نظری ارسال کنید.

0