8 گیاه سرکوب کننده اشتها برای کاهش وزن

500 بازدید
01 اردیبهشت 02
ریحون
,

8 گیاه سرکوب کننده اشتها برای کاهش وزن

سرکوب‌کننده‌های اشتها بر سیستم عصبی تأثیر می‌گذارند و بدن را متقاعد می‌کنند که گرسنه نیست، و معمولاً توسط افرادی که سعی در کاهش وزن دارند، همراه با تنظیم رژیم غذایی و سطح فعالیت استفاده می‌کنند.

بهترین داروهای سرکوب کننده اشتها

تعداد بی‌شماری سرکوب‌کننده اشتها با سطوح مختلف اثربخشی و طیف وسیعی از عوارض جانبی بالقوه در بازار وجود دارد. در زیر لیستی از بهترین داروهای سرکوب کننده اشتها به همراه فواید سلامتی، عوارض جانبی و دستورالعمل های دوز مناسب آنها آورده شده است.

 1. شنبلیله

شنبلیله که بومی اروپا و بخش‌هایی از آسیا است، گیاهی است که قسمت‌های مختلف آن در کاربردهای دارویی و آشپزی مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 • فواید شنبلیله: اعتقاد بر این است که وقتی شنبلیله خورده می شود، سرعت جذب قند در معده را کاهش می دهد، که برای بیماران دیابتی مفید است. همانطور که در این مطالعه از تحقیقات تغذیه مولکولی و مواد غذایی نشان داده شده است، این می تواند شروع گرسنگی را کاهش دهد، سطح قند خون را تثبیت کند و از خوردن میان وعده بین وعده های غذایی جلوگیری کند.
 • مقدار مصرف: مصرف 1 گرم عصاره دانه شنبلیله یک بار در روز برای دوره های حداکثر شش ماهه مناسب است. شما همچنین می توانید شنبلیله را مانند یک گیاه سنتی در غذا مصرف کنید.
 • عوارض جانبی: عوارض جانبی استفاده از این گیاه ممکن است شامل اسهال، نفخ، گاز و سرگیجه همراه با خطر هیپوگلیسمی در صورت مصرف بیش از حد باشد. زنان باردار و کودکان نباید از این گیاه استفاده کنند.
 1. گلوکومانان

گلوکومانان نوعی فیبر غذایی است که از غده یا ریشه فیل یام استخراج می شود و در مکمل های تجاری و محصولات غذایی مانند پاستا، آرد و رشته های فرنگی وجود دارد. در آفریقا و آسیای جنوب شرقی برای اهداف دارویی و یک منبع غذایی مهم برای هزاران سال استفاده شده است.

 • فواید گلوکومانان: به عنوان یک فیبر کم کالری و محلول در آب، آب زیادی را در روده جذب می کند و یک ماده ژل مانند تشکیل می دهد که جذب پروتئین و چربی را کند می کند و همچنین تخلیه معده را به تاخیر می اندازد. این می تواند منجر به احساس سیری شود.
 • مقدار مصرف: توصیه می شود برای بهترین نتیجه، 1 گرم گلوکومانان را 15 تا 45 دقیقه قبل از هر وعده غذایی مصرف کنید. همچنین می توانید از قرص یا کپسول گلوکومانان نیز به مقدار توصیه شده، استفاده کنید.
 • عوارض جانبی: ممکن است باعث نرمی مدفوع، اسهال، نفخ و گاز اضافی شود، اما این علائم غیر معمول هستند.
8 گیاه سرکوب کننده اشتها برای کاهش وزن

8 گیاه سرکوب کننده اشتها برای کاهش وزن

 1. گیمنما

گیمنما درختچه ای چوبی است که برگ های آن برای نسل ها در طب سنتی آیورودا و آفریقا مورد استفاده دارویی بوده است.

 • فواید گیمنما: برگ ها حاوی ترکیبی به نام اسید ژیمنمیک هستند که جذب قند توسط روده ها را کند می کند. علاوه بر این، این ماده شیمیایی با تأثیر بر گیرنده‌های جوانه‌های چشایی، طعم شیرینی را سرکوب می‌کند، که می‌تواند میل به شکر را کاهش دهد و به اهداف کاهش وزن کمک کند. برای بهره مندی از خواص این گیاه، می توانید از قرص های آن که در داروخانه ها موجود هست، استفاده کنید.
 • عوارض جانبی: عوارض جانبی مکمل های گیمنما شامل ناراحتی های گوارشی، سطوح پایین قند خون (هیپوگلیسمی) و تداخلات احتمالی با داروهای مختلف دیابت است.
 1. گریفونیا سیمپلیسیفولیا

گریفونیا سیمپلیسیفولیا که بومی کشورهای غرب آفریقا مانند ساحل عاج و توگو است، گیاهی با برگ، دانه و آب میوه است که کاربردهای دارویی زیادی دارد.

 • فواید: دانه ها، به ویژه، حاوی نوعی اسید آمینه به نام 5-هیدروکسی تریپتوفان (5-HTP) هستند. در بدن، پس از عبور از سد خونی مغزی، این اسید آمینه به سروتونین تبدیل می شود که یک انتقال دهنده عصبی و هورمونی است که با کاهش گرسنگی مرتبط است. مطالعات نشان داده اند که استفاده منظم از این مکمل گیاهی یا مکمل 5-HTP خالص می تواند به کاهش وزن کمک کند.
 • مقدار مصرف: محدوده دوز از مکمل های 25-100 میلی گرمی که روزانه مصرف می شود. شما باید با دوز کم شروع کنید تا واکنش بدن خود را بسنجید.
 • عوارض جانبی: عوارض جانبی می تواند شامل اضطراب، افسردگی و مشکل در تمرکز و همچنین سرگیجه، حالت تهوع و اسهال باشد.

 

همچنین بخوانید: 10 نکته برای کاهش وزن بعد از بارداری

 

 1. کاراللوما فیمبریاتا

کاراللوما فیمبریاتا که به عنوان کاکتوس هندی نیز شناخته می شود، مورد اعتماد پزشکان آیورودا به عنوان یک سرکوب کننده اشتها است.

 • فواید کاراللوما فیمبریاتا: این گیاه به عنوان مهار آنزیم های خاصی در بدن شناخته شده است که از تشکیل چربی جلوگیری می کند و در عوض چربی را برای انرژی می سوزاند. همچنین ادعاهایی وجود دارد مبنی بر اینکه مصرف این گیاه بر مراکز کنترل اشتهای سیستم عصبی تأثیر می‌گذارد، اگرچه تحقیقات در این مورد کمتر قطعی است.
 • مقدار مصرف: می توانید این گیاه را به عنوان سبزی پخته، ترشی یا حتی خام مصرف کنید، اما مکمل هایی از عصاره کارالوما نیز وجود دارد. اعتقاد بر این است که دوز خوراکی یک گرم از عصاره در روز تأثیر مثبتی بر سرکوب اشتها دارد.
 • عوارض جانبی: هیچ سمیت شناخته شده یا عوارض جانبی گزارش شده ای وجود ندارد، اگرچه آلرژی به کاکتوس هندی وجود دارد.
 1. اسید لینولئیک مزدوج

احتمالاً نام اسید لینولئیک مزدوج (CLA) را شنیده‌اید، زیرا یک اسید چرب غیراشباع است که در پروتئین‌هایی مانند گوشت گاو و شیر یافت می‌شود.

 • خواص اسید لینولئیک مزدوج: زمانی که به عنوان یک مکمل غلیظ برای سرکوب اشتها مصرف شود، گفته می شود که با تأثیر بر ژن ها و هورمون هایی که اشتهای شما را کنترل می کنند، کاهش وزن را افزایش می دهد. تحقیقات نشان داده است که این اثر کم است، اما می تواند به چربی سوزی و متابولیسم در حالت استراحت کمک کند.
 • مقدار مصرف: دوز پیشنهادی برای CLA از 1 تا 6 گرم در روز بسته به نوع بدن، سلامت کلی و واکنش بدن شما به مکمل است.
 • عوارض جانبی: عوارض جانبی شامل اسهال، گاز و التهاب در صورت مصرف بیش از حد شناخته شده است.
8 گیاه سرکوب کننده اشتها برای کاهش وزن

8 گیاه سرکوب کننده اشتها برای کاهش وزن

 1. گارسینیا کامبوجیا

گارسینیا کامبوجیا یک مکمل سرکوب کننده اشتها است که از پوست میوه ای به همین نام گرفته می شود.

 • فواید گارسینیا کامبوجیا: ماده فعال موجود در لایه برداری که بر اشتها و کاهش وزن تأثیر می گذارد، اسید هیدروکسی سیتریک (HCA) است که به افزایش سروتونین در مغز معروف است که اشتهای شما را کاهش می دهد و همچنین مانع تشکیل چربی در روده و کاهش سطح تری گلیسیرید و کلسترول می شود. همه اینها در کنار هم می تواند منجر به کاهش وزن قابل اندازه گیری شود!
 • مقدار مصرف: مصرف بیش از 3 گرم از این مکمل عصاره در روز توصیه نمی شود.
 • عوارض جانبی: عوارض جانبی گزارش شده شامل علائم گوارشی، بثورات پوستی و سردرد است. علاوه بر این، اگر برای افسردگی دارو مصرف می‌کنید یا مشکلات سلامتی طولانی‌مدتی دارید، قبل از استفاده از گارسینیا کامبوجیا با پزشک خود صحبت کنید.
 1. یربا میت

چای یربا ماته یک نوشیدنی سنتی است که از برگ های خشک شده گل همیشه سبز، Ilex paraguariensis، که یکی از گیاهان بومی آمریکای جنوبی است، تهیه می شود. 

 • خواص چای ماته: این نوشیدنی کافئین دار طبیعی با افزایش سوزاندن ذخایر چربی، افزایش کاهش وزن و کاهش اشتها مرتبط است.
 • مقدار مصرف: در برخی مناطق جهان، یربا میت به طور مداوم در طول روز نوشیده می شود.
 • عوارض جانبی: خطر فشار خون بالا، اضطراب و مشکل در تمرکز همراه با عوارض گوارشی ناشی از کافئین وجود دارد. یک یا دو فنجان یربا میت در روز می تواند برای اهداف رژیم غذایی شما معجزه کند.

 

از شما متشکریم که تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید. سوالات خود را در قسمت “نظرات” با ما در میان بگذارید، همچنین اگر ایده یا نظری در رابطه با این مطلب دارید، خوشحال می شویم آن را با ما در میان بگذارید.

 

عرق شنبلیله را با خواص نیروبخش و مقوی، کمک به بهبود زخم ها، ضد التهاب گلو و بواسیر، برطرف کننده قند و چربی خون، ضد لاغری، اشتهاآور، جلوگیری از ریزش و سفید شدن مو، درمان شوره سر و …، بدون هيچ اسانس و افزودنی شيميايی، از فروشگاه عطارک تهيه نماييد.

توجه

وب سایت عطارک در قبال نسخه های پیشنهادی و داروهای گیاهی ذکر شده، مسئولیتی نداشته و بهتر است قبل از استفاده، با پزشک و یا مشاور طب سنتی در تماس باشید.

پستهای مرتبط

3 نظر ارسال شده است.

| شما هم نظری ارسال کنید.

 1. ناشناس
  6 اردیبهشت 1402

  این ها دیکه چچی

 2. زهرا
  5 اردیبهشت 1402

  مواردی رو که نام ببرید هیچ کدوم در ایران نیست،مطلب مفیدی نبود.

 3. زهرا
  5 اردیبهشت 1402

  مواردی رو که نام ببرید هیچ کدوم در ایران نیست،مطلب مفیدی نبود

0