9 نشانه کمبود کلسیم و نکاتی برای بهبود آن

599 بازدید
18 تیر 02
ریحون
,
بروزرسانی شده در تاریخ 18 تیر 1402

9 نشانه کمبود کلسیم و نکاتی برای بهبود آن

بیماری کمبود کلسیم چیست؟

کلسیم یک ماده معدنی حیاتی است. بدن شما از آن برای ساختن استخوان ها و دندان های قوی استفاده می کند. کلسیم همچنین برای عملکرد صحیح قلب و سایر ماهیچه ها مورد نیاز است. وقتی کلسیم کافی دریافت نکنید، خطر ابتلا به اختلالاتی مانند:

 • پوکی استخوان
 • استئوپنی
 • بیماری کمبود کلسیم (هیپوکلسمی)
 • کودکانی که کلسیم کافی دریافت نمی کنند ممکن است در بزرگسالی به قد بالقوه خود رشد نکنند.

شما باید مقدار توصیه شده کلسیم را در روز از طریق غذاهایی که می خورید، مکمل ها یا ویتامین ها مصرف کنید. کمبود کلسیم می تواند تمام قسمت های بدن را تحت تاثیر قرار دهد و در نتیجه ناخن های ضعیف، رشد مو کندتر و پوست خشک و نازک ایجاد شود.

کلسیم همچنین نقش مهمی در آزادسازی انتقال دهنده های عصبی و انقباضات عضلانی ایفا می کند. بنابراین، کمبود کلسیم می تواند باعث تشنج در افراد سالم شود.

چه چیزی باعث بیماری کمبود کلسیم (هیپوکلسمی) می شود؟

بسیاری از افراد با افزایش سن در معرض خطر کمبود کلسیم هستند. این کمبود ممکن است به دلیل عوامل مختلفی باشد، از جمله:

 • دریافت ناکافی کلسیم در یک دوره زمانی طولانی، به ویژه در دوران کودکی
 • داروهایی که ممکن است جذب کلسیم را کاهش دهند
 • عدم مصرف غذاهای غنی از کلسیم
 • تغییرات هورمونی به خصوص در زنان
 • برخی عوامل ژنتیکی

علائم هشدار دهنده کمبود کلسیم

 1. استخوان های ضعیف

کلسیم عنصر اصلی در ساخت استخوان است. از این رو، کمبود کلسیم منجر به ضعیف شدن استخوان ها می شود.

هنگامی که کمبود کلسیم وجود دارد، نه تنها استخوان سازی تحت تأثیر قرار می گیرد، بلکه کلسیم نیز از استخوان ها خارج می شود و این منجر به ضعیف شدن بیشتر استخوان ها می شود. خطر پوکی استخوان وجود دارد و در موارد شدید، از دست دادن قد و قامت خمیده وجود دارد.

در گزارشی در سال 2014 از مطالعه ای که روی مردان و زنان کره ای انجام شد، دریافت کم کلسیم در رژیم غذایی با تراکم استخوان پایین و افزایش خطر پوکی استخوان مرتبط بود.

بنابراین، اطمینان حاصل کنید که فرزندانتان کلسیم کافی را در رژیم غذایی خود مصرف می کنند و در صورت لزوم، پس از مشورت با پزشک، مکمل های کلسیم به آنها بدهید.

محصولات لبنی مانند شیر، پنیر، ماست و کفیر منابع طبیعی غنی از کلسیم هستند. غذاهای گیاهی که منابع کلسیم هستند عبارتند از اسفناج و کلم پیچ، اما اسید اگزالیک (اگزالات) و فیتات موجود در این سبزیجات، سطح جذب کلسیم را کاهش می دهد، پس حتما به اندازه کافی از آنها استفاده کنید و در مصرشان زیاده روی نکنید.

9 نشانه کمبود کلسیم و نکاتی برای بهبود آن

9 نشانه کمبود کلسیم و نکاتی برای بهبود آن

 1. دندان های ضعیف

99 درصد از ذخایر کلسیم بدن در استخوان‌ها و دندان‌ها قرار دارد، بنابراین وقتی کلسیم بدن کم است، این مناطق از بدن رنج خواهند برد. از این رو، کمبود کلسیم می تواند بر سلامت دهان و دندان تأثیر بگذارد و منجر به تشکیل دندان ضعیف در کودکان شود. در بزرگسالان، ممکن است منجر به ضعیف شدن دندان ها و مستعد پوسیدگی دندان شود.

 1. درد و گرفتگی عضلات

کلسیم برای انقباض ماهیچه ها و انتقال پیام های عصبی ضروری است. از این رو، کمبود کلسیم باعث گرفتگی عضلات و احساس سوزن سوزن شدن در پاها می شود.

موارد شدید کمبود کلسیم ممکن است منجر به کزاز (گرفتگی‌ های کوتاه و ضعیف در فک) شود که با تحریک بیش از حد اعصاب و عضلات مشخص می شود.

در موارد شدیدتر کمبود کلسیم، شوستوک وجود دارد. علائم شوستوک علامتی است که با وارد آوردن ضربات ملایمی بر روی مسیر عصب چهره‌ای (فاشیال) قابل بررسی است. در صورت انقباض عضلانی احتمال کمبود کلسیم وجود دارد. این علائم نشانه بالینی هیپوکلسمی است. این روند به یک واکنش غیرطبیعی در برابر تحریک عصب صورت اشاره دارد.

 1. فشار خون

فشار خون توسط کلسیم داخل سلولی در ماهیچه صاف عروق تنظیم می شود.

یک بررسی در مورد مصرف کلسیم و سلامت منتشر شده در سال 2019 نشان داد که در انسان‌هایی که کلسیم دریافتی پایینی داشتند، فشار خون پس از مصرف مکمل کلسیم برای رسیدن به دوز توصیه‌شده روزانه بهبود یافت. این نشان می دهد که مصرف طبیعی کلسیم برای حفظ فشار خون طبیعی ضروری است.

 1. راشیتیسم

راشیتیسم تغذیه‌ای‌، معروف به استئومالاسی‌، نوعی بیماری است که در اثر کمبود ویتامین D ایجاد می‌شود. ویتامین D ویتامینی محلول در چربی است که برای تشکیل طبیعی استخوان‌ها و دندان‌ها و جذب مناسب کلسیم و فسفر از روده ضروری است.

 

همچنین بخوانید: 10 نشانه کمبود آهن و رژیم غذایی مناسب آن

 

 1. قاعدگی دردناک

سطوح پایین کلسیم باعث افزایش انقباض ماهیچه های رحم می شود که منجر به درد و کاهش جریان خون رحم می شود. کمبود کلسیم با گرفتگی بیشتر، تغییرات در جریان قاعدگی و سندرم پیش از قاعدگی (PMS) همراه است. افزودن کلسیم بیشتر به رژیم غذایی ممکن است این علائم را کاهش دهد.

 1. افزایش حساسیت به عفونت

کلسیم برای مبارزه با بسیاری از عفونت های میکروبی مورد نیاز است و کمبود کلسیم منجر به کاهش ایمنی و بیماری های مکرر می شود.

در یک مطالعه در سال 2017 ، گزارش شده است که سیگنال کلسیم برای استفاده از مواد مغذی توسط سلول‌های ایمنی و فعال کردن تکثیر آنها برای ایجاد ارتشی از سلول‌های مدافع برای خنثی کردن پاتوژن مهاجم ضروری است.

 1. علت دیر خوب شدن زخم

هنگامی که آسیب بافتی رخ می دهد، انعقاد خون وجود دارد و در نتیجه یک شبکه فیبرین تشکیل می شود. کلسیم برای این فرآیند ضروری است.

جدای از این، کلسیم همچنین انواع سلول های مختلف را به محل آسیب هدایت می کند و روند ترمیم را هدایت می کند تا بافت آسیب دیده ترمیم شود.

بنابراین، کلسیم در بهبود زخم نقش دارد و کمبود کلسیم می تواند روند بهبود زخم را مختل کند.

9 نشانه کمبود کلسیم و نکاتی برای بهبود آن

9 نشانه کمبود کلسیم و نکاتی برای بهبود آن

 1. اختلالات خواب

خواب به وسیله تولید هورمون ملاتونین ایجاد می شود. این هورمون چرخه خواب و بیداری را تنظیم می کند. زمانی که بدنتان ملاتونین تولید می کند، خواب آرامی دارید. کمبود ملاتونین منجر به بی خوابی و سایر اختلالات خواب می شود.

کلسیم برای فعالیت آنزیم مورد نیاز برای تولید هورمون خواب ملاتونین ضروری است. کمبود کلسیم تولید ملاتونین را مختل می کند و در نتیجه باعث اختلال در خواب می شود.

برای کمبود کلسیم چه بخوریم ؟

 • غذاهای غنی از کلسیم مانند شیر، ماست و سایر محصولات لبنی، غلات، سبزیجات برگ سبز و آب میوه های غنی شده را در رژیم غذایی خود بگنجانید.
 • ویتامین D برای تنظیم سطح کلسیم در خون ضروری است. از این رو، اطمینان حاصل کنید که ویتامین D کافی دریافت می کنید.
 • منیزیم به حفظ کلسیم کمک می کند. بنابراین، غذاهای غنی از منیزیم مانند اسفناج، دانه کدو تنبل، دانه کنجد و غلات کامل را در رژیم غذایی خود بگنجانید.
 • مصرف سدیم، نوشابه و کافئین خود را محدود کنید زیرا شناخته شده است که اینها در جذب کلسیم تداخل دارند.

سخن پایانی

پیشگیری از کمبود کلسیم برای حفظ سلامتی بسیار مهم است. سعی کنید مصرف کلسیم خود را با مصرف غذاهای طبیعی غنی از کلسیم افزایش دهید. اگر احساس می کنید به مکمل نیاز دارید، با پزشک خود مشورت کنید.

 

از شما متشکریم که تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید. سوالات خود را در قسمت “نظرات” با ما در میان بگذارید، همچنین اگر ایده یا نظری در رابطه با این مطلب دارید، خوشحال می شویم آن را با ما در میان بگذارید.

 

ریشه کلمبو را با خواص تقویت کننده عمومی بدن و مقوی معده، تسهیل کننده عمل هضم و تصفیه کننده خون، رفع کننده استفراغ های با منشأ عصبی و آرام بخش، ضد اسکوربوت و اشتهاآور، برطرف کننده ضعف دوره نقاهت و رفع کننده ضعف های مربوط به اختلالات دستگاه هاضمه، رفع کم خونی و …، بدون هيچ اسانس و افزودنی شيميايی، از فروشگاه عطارک تهيه نماييد.

توجه

وب سایت عطارک در قبال نسخه های پیشنهادی و داروهای گیاهی ذکر شده، مسئولیتی نداشته و بهتر است قبل از استفاده، با پزشک و یا مشاور طب سنتی در تماس باشید.

پستهای مرتبط

هیچ
نظر ارسال شده است. لطفا شما هم نظری ارسال کنید.

0