8 مورد از عجیب ترین خواص مصرف توت فرنگی

286 بازدید
15 شهریور 02
قاصدک
,

8 مورد از عجیب ترین خواص مصرف توت فرنگی

بوی توت فرنگی رایحه ای جذاب و گیرا دارد. و از این بابت در بین کودکان و بزرگسالان بسیار محبوب است؛ خوشبختانه باید بگویم توت فرنگی سرشار از فولات و اسید فولیک است. اسید فولیک برای نوزادان و کودکان نوپا بسیار ضروری است و باعث تولید گلبول قرمز می‌شود و برای توسعه مغز مفید است. در این مقاله شما را با 8 مورد از عجیب ترین خواص مصرف توت فرنگی که تاکنون نمی دانستید، آشنا خواهیم کرد.

مشخصات گیاه شناسی توت فرنگی

توت فرنگی به حالت وحشی و اهلی می روید و در ایران اسامی دیگری مثل چلیک، چیالک، شاکله و چلم دارد. فرق توت فرنگی وحشی با اهلی این است که توت فرنگی وحشی در بیشه ها خود به خود میروید ولی اهلی آن را می کارند.

ساقه توت فرنگی وحشی کمی کلفت و به رنگ قهوه ای است و طول آن به شش تا هشت سانتیمتر میرسد و از آن ساقه های نازکی منشعب می شود و چون روی زمین قرار گرفت دوباره ریشه می گیرد.

برگهای توت فرنگی وحشی سبز مایل به زرد است و هر ساقه دارای سه برگ جدا از هم است و دور آن کنگره کنگره مثل اره است و روی سطح برگها، رگ برگهایی به موازی هم دیده می شود. گلهای توت فرنگی وحشی سفید و گاهی به رنگ زرد و یا گل سرخ است و درست در سر ساقه ها در اردیبهشت ماه ظاهر می شود.

میوه توت فرنگی قرمز و گوشت دار و دارای هسته های ریزی است که از اردیبهشت ماه پیدا شده و تا آخر مرداد دوام می آورد. شما میتوانید در زمین باغچه و یا باغ خود به آسانی توت فرنگی بکارید. زمین مناسب برای کشت توت فرنگی باید دارای خاکی حاصلخیز و غنی از کود باشد و بخوبی آبیاری شود.

شما باید ریشه های توت فرنگی را در شهریور ماه و مهر ماه از زمین درآورید و خوب بشویید تا شن و خاک آن پاک شود بعد آن را تکه تکه کنید و در سبدی که هوا از آن عبور میکند بریزید تا خشک شود.

برگ توت فرنگی را در فروردین ماه بچینید و خشک کنید و هر وقت احتیاج داشتید طبق نسخه هایی که از ریشه و برگ توت فرنگی می دهیم آن را مورد مصرف قرار دهید.

تاریخچه توت فرنگی

تخم توت فرنگی که مومیایی شده و در قبور قدیمی کشف شده است ثابت می کند که از زمانهای بسیار قدیمی که به قرون قبل از تاریخ میرسد انسان میوه توت فرنگی را می شناخته و دوست داشته است.

اوید و ویرژیل در اشعار خود از چیدن توت فرنگی وصف کرده اند بدون آنکه از خواص طبی آن چیزی بگویند.

وقتی اوراق تاریخ توت فرنگی را ورق میزنیم تا ببینیم در چه زمانی خواص طبی آن را کشف کرده اند، به قرن شانزدهم میلادی می رسیم که ماتیول در سال ۱۵۵۴ دربارۀ آثار شفابخش توت فرنگی در کتاب خود چنین مینویسد توت فرنگی هم غذا و هم دوا است.

 

8 مورد از عجیب ترین خواص مصرف توت فرنگی

8 مورد از عجیب ترین خواص مصرف توت فرنگی

 

خواص توت فرنگی برای زنان و مردان

برگ و ریشه توت فرنگی زخمهای جلدی و اولسر را درمان می کند خونریزی رحم را معالجه کرده و دوای اسهال خونی است، ادرار را زیاد و طحال را تقویت می کند.

جوشانده توت فرنگی ورم کبد را درمان کرده و کلیه ها و کیسه مثانه را پاک می کند و اگر در دهان مضمضه شود لثه ها را تقویت کرده و از خونریزی آنها جلوگیری می کند و دندانهای سست و لق را سفت و محکم می سازد.

برگ و ریشه توت فرنگی چه دارد ؟

برگ و ریشه توت فرنگی خاصیت ضدعفونی و ضد احتقان خون را دارد و برای اسهال های معمولی، اسهال خونی، ورم روده ها و عفونتهای تورمی کلیه و کیسه مثانه استعمال و مصرف می شود. میوه توت فرنگی سرشار از مواد قندی، املاح آهک، آهن و مواد پروتئینی است و مصرف آن برای اشخاصی که مبتلا به کم خونی، نقرس، رماتیسم و یا فشار خون هستند، تجویز می شود.

خواص توت فرنگی برای کم خونی

کسانی که که کم خون هستند باید هر روز سیصد تا پانصد گرم میوه توت فرنگی بخورند و برای مدتی که توت فرنگی به عمل می آید و در دسترس دارند مصرف آن را ادامه دهند، بزودی خواهند دید که قوای بدنی خود را بازیافته و رنگ و روی سرخی پیدا کرده اند.

اگر صد و بیست و پنج گرم توت فرنگی را در نیم لیتر شیر مخلوط کنید و با شکر شیرین سازید و میل کنید غذای خوبی برای تقویت عمومی بدن است و کسانی که ضعیف هستند و یا دوران نقاهت بعد از بیماری را طی می کنند باید از این نسخه مقوی استفاده کنند.

آیا توت فرنگی باعث یبوست میشود ؟

یبوست عارضه بدی است و اغلب اشخاصی که به این عارضه مبتلا هستند به بیماریهای دیگری مبتلا می شوند. بهترین داروی طبیعی برای درمان یبوست رژیم توت فرنگی است، و ترتیب عمل به آن این است که هر روز سیصد تا پانصد گرم توت فرنگی مصرف کنید و یا صد و بیست و پنج گرم توت فرنگی را در نیم لیتر شیر مخلوط کنند و با شکر شیرین سازند و مصرف کنند تا از عارضه مزاحم یبوست خلاصی یابند.

دم کرده برگ توت فرنگی برای اسهال مفید است

بیست گرم برگ توت فرنگی خشک را در نیم لیتر آب سرد بریزید و ظرف محتوای آن را روی آتش بگذارید تا به جوش آید و دو یا سه دقیقه بجوشد بعد آن را صاف کنید و با عسل شیرین سازید و در طی روز آن را بنوشید. مصرف جوشانده برگ توت فرنگی به ترتیب بالا بخوبی اسهال را معالجه می کند.

 

همچنین بخوانید: علل، علائم و راه های درمان اسهال خونی

 

توت فرنگی برای درمان اسهال خونی و ورم روده ها

کسانی که مبتلا به اسهال خونی و یا ورم روده ها شده اند باید بیست و پنج گرم ریشه توت فرنگی را که خشک کرده اند در نیم لیتر آب سرد بریزند و ظرف محتوای آن را روی آتش بگذارند تا جوش آید و دوازده دقیقه بجوشد، بعد آن را صاف کنند و با عسل شیرین سازند و در طی روز مصرف کنند.

درمان سریع نقرس با مصرف توت فرنگی

کسانی که نقرس دارند اگر میوه توت فرنگی را بخورند بهبود مؤثری در خود احساس خواهند کرد. مقدار مصرف توت فرنگی برای کسانی که نقرس دارند سیصد تا پانصد گرم در روز است و همچنین می توانند صد و بیست و پنج گرم توت فرنگی رسیده را در نیم لیتر شیر مخلوط کنند و با شکر شیرین سازند و مصرف کنند.

اشخاصی که نقرس دارند می توانند از جوشانده برگ توت فرنگی هم استفاده کنند؛ به این ترتیب که به بیست گرم برگ های خشک توت فرنگی را در نیم لیتر آب بریزند و ظرف محتوای آن را به روی آتش بگذارند تا به جوش آید و دو تا سه دقیقه بجوشد؛ بعد آن را صاف کرده و با عسل شیرین سازند و بنوشند.

همچنین اشخاصی که مبتلا به نقرس هستند میتوانند از ریشه توت فرنگی هم استفاده کنند. به این ترتیب که بیست و پنج گرم ریشه های خشک توت فرنگی را در نیم لیتر آب سرد بریزند و ظرف محتوای آن را روی آتش بگذارند تا دوازده دقیقه بجوشد بعد آن را صاف کرده و در طی روز بنوشند.

مصرف جوشانده برگ و ریشه توت فرنگی به ترتیبی که شرح دادیم کاملا نقرس را برطرف می کند.

توت فرنگی و فشارخون

اشخاصی که فشار خون دارند اگر رژیم توت فرنگی بگیرند بهبود محسوسی را در خود خواهند دید.

طرز تهیه و مقدار مصرف آن به شرحی است که در مورد کم خونی شرح داده ایم که خلاصه آن این است که هر روز باید سیصد تا پانصد گرم توت فرنگی را بخورند و یا صد و بیست و پنج گرم توت فرنگی را در نیم لیتر شیر مخلوط کنند و با شکر شیرین سازند و بنوشند.

 

8 مورد از عجیب ترین خواص مصرف توت فرنگی

8 مورد از عجیب ترین خواص مصرف توت فرنگی

 

اختلالات کلیه و کیسه مثانه

جوشانده ریشه توت فرنگی ادرار آور است و عفونتهای کلیه و مثانه را بر طرف میکند.

طرز تهیه و مقدار مصرف آن در این مورد به این شرح است که باید بیست و پنج گرم ریشه خشک توت فرنگی را در نیم لیتر آب سرد بریزید و ظرف محتوای آن را روی آتش بگذارید تا دوازده دقیقه بجوشد بعد آن را صاف کرده و شیرین سازید و در طی روز بنوشید.

دشمن روماتیسم

توت فرنگی رماتیسم را معالجه میکند. کسانی که مبتلا به رماتیسم هستند تا مدتی که توت فرنگی وجود دارد باید هر روز سیصد گرم میوه تازه توت فرنگی را بخورند و یا جوشانده برگ آن را مصرف کنند، به این ترتیب که بیست گرم برگ خشک توت فرنگی را در نیم لیتر آب سرد بریزند و ظرف محتوای آن را روی آتش بگذارند تا سه دقیقه بجوشد، بعد آن را صاف کنند و با عسل شیرین کرده بنوشند.

کسانی که جوشانده ریشه توت فرنگی را ترجیح میدهند باید بیست و پنج گرم ریشه خشک توت فرنگی را در نیم لیتر آب سرد بریزند و ظرف آن را روی آتش بگذارند تا دوازده دقیقه بجوشد بعد آن را صاف کنند و با عسل شیرین سازند و بنوشند. مصرف میوه تازه و یا جوشانده برگ و یا ریشه توت فرنگی معالجه مؤثری علیه رماتیسم و رفع دردهای آن است.

توجه: کسانی که مبتلا به اگزما و یا کهیر هستند نباید توت فرنگی مصرف کنند و یا جوشانده برگ و یا ریشه آن را بنوشند؛ پیروی از رژیم توت فرنگی برای این اشخاص منع شده است.

باز هم از توت فرنگی

توت فرنگی مورد توجه اشخاص معروفی قرار گرفته است.

  • لینه گیاه شناس مشهور که در سالهای ۱۷۰۷ – ۱۷۷۷ میلادی می زیست مبتلا به نقرس بود و با مصرف توت فرنگی از این بیماری نجات یافت
  • فونته تل نویسنده معروف که در سالهای ۱۶۵۷ – ۱۷۵۷میلادی می زیسته یکی از علل طول عمر خود را در توت فرنگی می دانست که هر وقت آن را در دسترس داشت مصرف میکرد.
  • مادام تالین که زنی زیبا بود و در سالهای ۱۷۷۲ – ۱۸۳۵ میلادی می زیست خود را حمام توت فرنگی میداد و با استفاده از آن لطافت و درخشندگی چشمگیر پوست خود را تأمین و حفظ میکرد.
نسخه های هاوزر برای برگ توت فرنگی

دکتر گیلورد هاوزر غذاشناس نامی جهان در کتاب چه باید خورد و چگونه باید پخت، در رژیم های مختلف غذایی استفاده از جوشانده برگ توت فرنگی را برای تأمین تندرستی بدن تجویز کرده است.

 

  از شما متشکریم که تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید. سوالات خود را در قسمت “نظرات” با ما در میان بگذارید، همچنین اگر ایده یا نظری در رابطه با این مطلب دارید، خوشحال می شویم آن را با ما در میان بگذارید.

برگ تمشک را با خواص رفع التهاب گلو و دهان، مسکن، ضد اسهال، رفع اختلالات کلیه، درمان ترشحات سفید بانوان، درمان قاعدگی دردناکدرمان قاعدگی دردناک و …، بدون هيچ اسانس و افزودنی شيميايی، از فروشگاه عطارک تهيه نماييد.

توجه

وب سایت عطارک در قبال نسخه های پیشنهادی و داروهای گیاهی ذکر شده، مسئولیتی نداشته و بهتر است قبل از استفاده، با پزشک و یا مشاور طب سنتی در تماس باشید.

پستهای مرتبط

هیچ نظر ارسال شده است. لطفا شما هم نظری ارسال کنید.

0