topNotif

7 فواید ثابت شده شکلات تلخ برای سلامتی

1138 بازدید
09 اسفند 01
ریحون
,
بروزرسانی شده در تاریخ 9 اسفند 1401

7 فواید ثابت شده شکلات تلخ برای سلامتی

خوردن شکلات تلخ با محتوای کاکائو بالا در حد اعتدال می تواند آنتی اکسیدان ها و مواد معدنی را تامین کند و ممکن است از شما در برابر بیماری قلبی محافظت کند. اما ممکن است حاوی مقادیر زیادی قند و کالری نیز باشد.

شکلات تلخ سرشار از مواد مغذی است که می تواند بر سلامت شما تأثیر مثبت بگذارد. ساخته شده از دانه درخت کاکائو، یکی از بهترین منابع آنتی اکسیدانی است که می توانید پیدا کنید. مطالعات نشان می دهد که شکلات تلخ می تواند سلامت شما را بهبود بخشد و خطر بیماری قلبی را کاهش دهد.

در اینجا 7 مورد از خواص شکلات تلخ برای سلامتی بدن که توسط علم تایید شده، آورده شده است.

 1. بسیار مغذی

اگر شکلات تلخ با کیفیت با محتوای کاکائو بالا می‌خرید، کاملاً مغذی است. و همچنین حاوی مقدار مناسبی از فیبر محلول و سرشار از مواد معدنی است.

100 گرم شکلات تلخ با 70 تا 85 درصد کاکائو حاوی

11 گرم فیبر

66 درصد از DV برای آهن

57 درصد از DV برای منیزیم

196٪ از DV برای مس

85 درصد از DV برای منگنز

علاوه بر این، دارای مقدار زیادی پتاسیم، فسفر، روی و سلنیوم است.

البته 100 گرم مقدار نسبتاً زیادی است و چیزی نیست که باید روزانه مصرف کنید. این مواد مغذی همچنین با 600 کالری و مقادیر متوسط قند همراه هستند. به همین دلیل، شکلات تلخ بهتر است در حد اعتدال مصرف شود.

مشخصات اسیدهای چرب کاکائو و شکلات تلخ نیز خوب است. چربی ها بیشتر از اسید اولئیک (چربی سالم برای قلب که در روغن زیتون نیز یافت می شود)، اسید استئاریک و اسید پالمیتیک تشکیل شده اند.

اسید استئاریک اثر خنثی بر کلسترول بدن دارد. اسید پالمیتیک می تواند سطح کلسترول را افزایش دهد، اما تنها یک سوم کل کالری چربی را تشکیل می دهد.

شکلات تلخ همچنین حاوی محرک هایی مانند کافئین و تئوبرومین است، اما بعید است که شما را در شب بیدار نگه دارد، زیرا میزان کافئین در مقایسه با قهوه بسیار کم است.

 1. منبع قوی آنتی اکسیدان ها

ORAC مخفف ظرفیت جذب رادیکال اکسیژن است. این معیاری برای فعالیت آنتی اکسیدانی غذاها است.

اساساً، محققان مجموعه‌ای از رادیکال‌های آزاد (بد) را در برابر نمونه‌ای از غذا قرار می‌دهند و می‌بینند که آنتی‌اکسیدان‌های موجود در غذا تا چه حد می‌توانند رادیکال‌های آزاد را خلع کنند.

بر اساس این مطالعات، شکلات غنی از آنتی اکسیدان در نظر گرفته می شود.

شکلات تلخ مملو از ترکیبات آلی است که از نظر بیولوژیکی فعال هستند و به عنوان آنتی اکسیدان عمل می کنند. اینها شامل پلی فنول ها، فلاوانول ها و کاتچین ها و غیره است. بر اساس تحقیقات، پلی فنول های موجود در شکلات تلخ ممکن است به کاهش برخی از اشکال کلسترول LDL (“بد”) در ترکیب با غذاهای دیگر مانند بادام و کاکائو کمک کند.

یک مطالعه نشان داد که کاکائو و شکلات تلخ فعالیت آنتی اکسیدانی، پلی فنول ها و فلاوانول های بیشتری نسبت به سایر میوه های آزمایش شده از جمله زغال اخته و توت آکای دارند.

7 فواید ثابت شده شکلات تلخ برای سلامتی

7 فواید ثابت شده شکلات تلخ برای سلامتی

 1. ممکن است جریان خون را بهبود بخشد و فشار خون را کاهش دهد

فلاونوئیدهای موجود در شکلات تلخ می‌توانند اندوتلیوم، پوشش شریان‌ها، را برای تولید اکسید نیتریک (NO) تحریک کنند.

یکی از عملکردهای NO ارسال سیگنال به شریان ها برای استراحت است که مقاومت در برابر جریان خون را کاهش می دهد و در نتیجه فشار خون را کاهش می دهد.

بسیاری از مطالعات کنترل شده نشان می دهد که کاکائو و شکلات تلخ می توانند جریان خون را بهبود بخشند و فشار خون را کاهش دهند، اگرچه اثرات آن معمولاً خفیف است.

با این حال، یک مطالعه در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 و فشار خون بالا هیچ تاثیری نشان نداد، بنابراین آن را با یک دانه نمک مصرف کنید. این امکان وجود دارد که افرادی که در حال حاضر تحت درمان فشار خون بالا هستند، از افزودن فلاوانول های کاکائو به رژیم غذایی خود سود بیشتری نبرند.

 1. HDL را بالا می برد و از LDL در برابر اکسیداسیون محافظت می کند

مصرف شکلات تلخ می تواند چندین عامل خطر مهم برای بیماری قلبی را بهبود بخشد. ممکن است در برابر کلسترول بالا محافظت کند.

در یک مطالعه کوچک، مصرف شکلات تلخ همراه با فلاوانول لیکوپن به طور قابل توجهی سطح کلسترول تام، کلسترول LDL (“بد”) و تری گلیسیرید را کاهش می دهد.

برخی از اشکال کلسترول LDL بیشتر احتمال دارد اکسید شوند، که اگر با رادیکال های آزاد در بدن شما واکنش نشان دهند، اتفاق می افتد. اکسیداسیون باعث می شود ذرات LDL به خودی خود واکنش نشان دهند و قادر به آسیب رساندن به بافت های دیگر، مانند پوشش شریان های قلب شما باشند.

کاملا منطقی است که کاکائو اشکال مستعد اکسیداسیون LDL را کاهش می دهد. حاوی مقدار زیادی آنتی اکسیدان قوی است که آن را وارد جریان خون می کند و از لیپوپروتئین ها در برابر آسیب اکسیداتیو محافظت می کند.

فلاوانول موجود در شکلات تلخ همچنین می تواند مقاومت به انسولین را کاهش دهد، که یکی دیگر از عوامل خطر رایج برای بیماری هایی مانند بیماری قلبی و دیابت است.

با این حال، شکلات تلخ حاوی قند نیز هست که می تواند تاثیر معکوس داشته باشد.

 

همچنین بخوانید: 13 فایده مهم آکای بری

 

 1. ممکن است خطر بیماری قلبی را کاهش دهد

به نظر می رسد ترکیبات موجود در شکلات تلخ در برابر اکسیداسیون LDL بسیار محافظت کننده هستند.

در درازمدت، این باعث می‌شود که کلسترول بسیار کمتری در شریان‌ها جمع شود و در نتیجه خطر ابتلا به بیماری قلبی کاهش یابد.

در واقع، تحقیقات یک بهبود نسبتاً شدید را نشان می دهد. با گذشت زمان، تعدادی از مطالعات نشان داده اند که مصرف کاکائو یا شکلات غنی از فلاوانول می تواند فشار خون را کاهش دهد و سلامت قلب و عروق را بهبود بخشد.

بررسی مطالعات نشان داد که خوردن شکلات 3 بار در هفته خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را تا 9 درصد کاهش می دهد. خوردن شکلات اغلب فواید کمی را نشان می دهد

بررسی دیگری نشان داد که خوردن 45 گرم شکلات در هفته خطر بیماری های قلبی عروقی را تا 11 درصد کاهش می دهد. به نظر نمی رسد مصرف بیش از 100 گرم در هفته فوایدی برای سلامتی داشته باشد.

یک کارآزمایی بالینی در سال 2017 نشان داد که افرادی که بادام را با یا بدون شکلات تلخ مصرف کردند، سطح کلسترول LDL را بهبود بخشیدند.

اگرچه همه این یافته‌ها امیدوارکننده هستند، اما شواهد بیشتری مورد نیاز است تا بدانیم آیا این شکلات است که خطر را کاهش می‌دهد یا خیر.

با این حال، از آنجایی که فرآیند بیولوژیکی شناخته شده است (فشار خون پایین و LDL مستعد اکسید شدن کمتر)، این احتمال وجود دارد که خوردن منظم شکلات تلخ خطر بیماری قلبی را کاهش دهد.

 1. ممکن است از پوست شما در برابر نور خورشید محافظت کند

ترکیبات زیست فعال موجود در شکلات تلخ نیز ممکن است برای پوست شما عالی باشد.

فلاوانول ها می توانند در برابر آسیب های خورشید محافظت کنند، جریان خون را به پوست بهبود بخشند و تراکم و آبرسانی پوست را افزایش دهند.

حداقل دوز اریتمال (MED) حداقل مقدار اشعه UVB مورد نیاز برای ایجاد قرمزی در پوست 24 ساعت پس از قرار گرفتن در معرض است.

مطالعات نشان داده اند که MED می تواند پس از مصرف شکلات تلخ یا کاکائو با فلاوانول بالا به مدت 12 هفته افزایش یابد و حتی دو برابر شود. نتیجه این است که پوست شما محافظت بهتری در برابر نور خورشید دارد.

اگر در حال برنامه‌ریزی برای تعطیلات ساحلی هستید، در هفته‌ها و ماه‌های قبل مقداری شکلات تلخ بیشتر میل کنید. اما قبل از اینکه از روال معمول مراقبت از پوست خود صرف نظر کنید و شکلات تلخ بیشتری مصرف کنید، با پزشک یا متخصص پوست خود مشورت کنید. و به یاد داشته باشید که شکلات نمی تواند جایگزین ضد آفتاب و سایر اشکال محافظت در برابر آفتاب شود.

7 فواید ثابت شده شکلات تلخ برای سلامتی

7 فواید ثابت شده شکلات تلخ برای سلامتی

 1. می تواند عملکرد مغز را بهبود بخشد

 • خبر خوب هنوز تمام نشده است شکلات تلخ همچنین ممکن است عملکرد مغز شما را بهبود بخشد.
 • مطالعات نشان می دهد که خوردن کاکائو با فلاوانول بالا می تواند جریان خون به مغز را در بزرگسالان جوان بهبود بخشد. این ممکن است توضیح دهد که چرا خوردن روزانه کاکائو باعث بهبود توجه، یادگیری کلامی و حافظه می شود. 
 • فلاونوئیدهای کاکائو همچنین ممکن است به حفظ عملکرد شناختی در افراد مسن با اختلال شناختی خفیف کمک کند و احتمال پیشرفت به زوال عقل را کاهش دهد. اما تحقیقات بیشتری لازم است
 • علاوه بر این، کاکائو حاوی مواد محرکی مانند کافئین و تئوبرومین است که ممکن است دلیل اصلی بهبود عملکرد مغز در کوتاه مدت باشد.

در نتیجه

 • شواهد قابل توجهی وجود دارد که نشان می‌دهد کاکائو می‌تواند فواید سلامتی قدرتمندی داشته باشد، به ویژه محافظت در برابر بیماری‌های قلبی.
 • البته، این بدان معنا نیست که شما باید تمام تلاش خود را بکنید و هر روز مقدار زیادی شکلات مصرف کنید. هنوز پر از کالری است و خوردن آن آسان است. پس مقدار مصرف شکلات تلخ در روز را در نظر بگیرید.
 • خوردن یک تکه شکلات تلخ موقع صبحانه به فعال شدن آنتی‌اکسیدان های بیشتر در بدنتان کمک می‌کند. می دانید که هر قدر آنتی‌اکسیدان بیشتری مصرف کنید، باعث می شود که از روند پیری جلوگیری کنید. همچنین خوردن آن در صبحانه برای سلامت قلب هم مفید است.
 • توجه داشته باشید که بسیاری از شکلات های موجود در بازار مغذی نیستند.
 • مواد با کیفیت را انتخاب کنید: شکلات تلخ با محتوای کاکائو 70 درصد یا بالاتر.
 • شکلات‌های تلخ معمولاً حاوی مقداری شکر هستند، اما مقدار آن معمولاً کم است و هر چه شکلات تیره‌تر باشد، قند کمتری در آن وجود دارد.
 • شکلات غذای قابل توجهی است که طعمی عالی دارد و در عین حال فواید سلامتی قابل توجهی دارد.

 

از شما متشکریم که تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید. سوالات خود را در قسمت “نظرات” با ما در میان بگذارید، همچنین اگر ایده یا نظری در رابطه با این مطلب دارید، خوشحال می شویم آن را با ما در میان بگذارید.

 

پودر کاکائو را با خواص پیشگیری از دیابت و تنظیم قند خون، بهبود تنگی نفس و آسم، تقویت حافظه، ضد افسردگی، درمان سرطان روده و پروستات، پیشگیری از پوکی استخوان و …، بدون هيچ اسانس و افزودنی شيميايی، از فروشگاه عطارک تهيه نماييد.

توجه

وب سایت عطارک در قبال نسخه های پیشنهادی و داروهای گیاهی ذکر شده، مسئولیتی نداشته و بهتر است قبل از استفاده، با پزشک و یا مشاور طب سنتی در تماس باشید.

پستهای مرتبط

هیچ
نظر ارسال شده است. لطفا شما هم نظری ارسال کنید.

0