topNotif

15 راه طبیعی برای کاهش علائم میگرن

2180 بازدید
07 تیر 01
ریحون
,
بروزرسانی شده در تاریخ 26 خرداد 1401

15 راه طبیعی برای کاهش علائم میگرن

حملات میگرنی سردردهای معمولی نیستند؛ ممکن است درد شدید، حالت تهوع و حساسیت به نور و صدا را تجربه کنید. زمانی که حمله یا اپیزود میگرنی رخ می دهد، تقریباً هر کاری برای از بین بردن آن انجام خواهید داد.

درمان های طبیعی روش های بدون دارو برای کاهش علائم میگرن هستند. این درمان‌های خانگی ممکن است به جلوگیری از شروع حملات میگرنی کمک کند یا حداقل به کاهش شدت و مدت آن کمک کند. در اینجا ما شما را با 15 درمان طبیعی که ممکن است در مدیریت علائم میگرن کمک کنند آشنا می کنیم.

خودداری از مصرف برخی غذاها

رژیم غذایی نقش حیاتی در پیشگیری از حملات میگرنی دارد. بسیاری از غذاها و نوشیدنی ها ممکن است محرک میگرن باشند، مانند:

 • غذاهای حاوی نیترات، از جمله هات داگ، بیکن و سوسیس
 • شکلات
 • پنیر حاوی ترکیب طبیعی تیرامین مانند آبی، فتا، چدار، پارمزان و سوئیس
 • الکل، به خصوص شراب قرمز
 • غذاهایی که حاوی مونوسدیم گلوتامات (مانند چیپس، فست فود، غذاهای منجمد، ادویه ها و …)
 • غذاهایی که بسیار سرد هستند، مانند بستنی یا نوشیدنی های یخی
 • غذاهای فراوری شده
 • غذاهای ترش
 • لوبیا
 • میوه های خشک شده
 • محصولات لبنی کشت شده مانند دوغ، خامه ترش و ماست

توجه: مقدار کمی کافئین ممکن است درد میگرن را در برخی افراد کاهش دهد. کافئین نیز در برخی از داروهای میگرن وجود دارد. اما کافئین بیش از حد ممکن است باعث حمله میگرن شود. برای اینکه بفهمید کدام غذاها و نوشیدنی ها باعث ایجاد حملات میگرنی برای شما می شوند، یک دفترچه روزانه غذایی داشته باشید. هر چیزی را که می خورید یادداشت کنید و بعد از آن احساس خود را یادداشت کنید.

روغن اسطوخودوس

استنشاق اسانس اسطوخودوس ممکن است درد میگرن را کاهش دهد. روغن اسطوخودوس ممکن است مستقیماً استنشاق شود یا با روغن حامل رقیق شود و در مقادیر کم به شقیقه ها مالیده شود؛

یک مطالعه در سال 2016 شواهدی را نشان داد که 3 ماه درمان با اسطوخودوس به عنوان یک درمان پیشگیرانه، به این معنی که قبل از شروع حمله میگرن مصرف شود، دفعات و شدت حملات میگرنی را کاهش می دهد. با این حال، تحقیقات هنوز محدود است.

15 راه طبیعی برای کاهش علائم میگرن

15 راه طبیعی برای کاهش علائم میگرن

طب سوزنی

طب سوزنی شامل تزریق سوزن های بسیار نازک به قسمت های خاصی از پوست برای تحریک رهایی از طیف گسترده ای از شرایط سلامتی است.

یک مطالعه در سال 2020  نشان داد که 20 جلسه طب سوزنی دستی همراه با مراقبت های معمول در پیشگیری از میگرن در افراد با سابقه میگرن اپیزودیک بدون هاله موثرتر از طب سوزنی ساختگی همراه با مراقبت های معمول بود.

روغن نعناع

منتول شیمیایی موجود در روغن نعناع ممکن است به پیشگیری از حملات میگرن کمک کند، اگرچه تحقیقات بسیار محدودی وجود دارد.

محققان دریافتند که 40 درصد از افراد گروه لیدوکائین و روغن نعناع بهبود قابل توجهی را در علائم خود تجربه کردند، در حالی که تنها 4.9 درصد از افراد در گروه دارونما بهبود یافتند. شواهد محدودی نشان می دهد که روغن موضعی نعناع ممکن است برای سردردهای تنشی مفید باشد.

زنجبیل

زنجبیل برای کاهش حالت تهوع ناشی از بسیاری از بیماری ها از جمله میگرن شناخته شده است. ممکن است مزایای تسکین درد برای حملات میگرنی داشته باشد.

 

همچنین بخوانید: علت وقوع میگرن چیست و چطور به صورت طبیعی از شر آن خلاص شویم؟

 

یوگا

یوگا از تنفس، مدیتیشن و وضعیت بدن برای ارتقای سلامت و تندرستی استفاده می کند. یک مطالعه در سال 2015 نشان داد که یوگا ممکن است دفعات، مدت و شدت حملات میگرن را کاهش دهد. تصور می شود که اضطراب را بهبود می بخشد، تنش را در نواحی محرک میگرن کاهش می دهد و سلامت عروق را بهبود می بخشد. محققان به این نتیجه رسیدند که یوگا می تواند به عنوان یک درمان مکمل برای درمان میگرن مفید باشد.

بیوفیدبک

بیوفیدبک یک روش آرامش بخش است. به شما می آموزد که واکنش های خودمختار به استرس را کنترل کنید. در طول این درمان، الکترودهایی روی پوست شما اعمال می‌شود تا فرآیندهای فیزیولوژیکی را که با استرس تغییر می‌کنند، مانند ضربان قلب، فشار خون و تنش عضلانی کنترل کنند.

در طول یک جلسه بیوفیدبک، شما با یک درمانگر برای مدیریت استرس با استفاده از تغییرات در فرآیندهای فیزیولوژیکی خود به عنوان بازخورد کار می کنید.

بر اساس یک مطالعه در سال 2019، شواهد خوبی برای حمایت از استفاده از مداخلات ذهن و بدن مانند بیوفیدبک و درمان شناختی رفتاری برای درمان میگرن وجود دارد. این درمان ها به طور موثر عاری از عوارض جانبی هستند و ممکن است برای برخی افراد جایگزین خوبی برای دارو باشد.

منیزیم

کمبود منیزیم با سردرد و میگرن مرتبط است. مکمل اکسید منیزیم ممکن است به پیشگیری از میگرن همراه با میگرن عصبی کمک کند. همچنین ممکن است از میگرن قاعدگی (سردردهای هورمونی) جلوگیری کند.

یک مطالعه در سال 2021 نشان داد که مصرف 500 میلی گرم اکسید منیزیم دو بار در روز به مدت 8 هفته به اندازه داروی والپروات سدیم برای پیشگیری از میگرن بدون عوارض جانبی قابل توجه مؤثر است.

شما می توانید منیزیم را از غذاهایی دریافت کنید که عبارتند از:

 • بادام ها
 • دانه های کنجد
 • دانه های آفتابگردان
 • آجیل برزیلی
 • بادام هندی
 • کره بادام زمینی
 • بلغور جو دوسر
 • تخم مرغ
 • شیر

ماساژ

ماساژ ممکن است دفعات میگرن را کاهش دهد. میگرن با سروتونین کم در مغز مرتبط است و نشان داده شده است که ماساژ باعث افزایش سروتونین می شود. شواهد محدودی برای حمایت از استفاده از ماساژ برای تسکین میگرن وجود دارد، اما به طور کلی بی خطر است و خطر عوارض جانبی کمی دارد.

15 راه طبیعی برای کاهش علائم میگرن

15 راه طبیعی برای کاهش علائم میگرن

طب فشاری یا فشار درمانی

طب فشاری عبارت است از اعمال فشار با انگشتان و دست ها به نقاط خاصی از بدن برای تسکین درد و سایر علائم. این روش میتواند برای تهوع ناشی از میگرن موثر باشد.

تکنیک های مدیریت استرس

بیش از 80 درصد از افراد مبتلا به میگرن، استرس را محرک میگرن می دانند. یادگیری نحوه مدیریت بهتر استرس ممکن است به کاهش دفعات میگرن کمک کند.

برخی از تکنیک های رایج مدیریت استرس عبارتند از:

 • تمرینات تنفس عمیق
 • تصورات ذهنی
 • موسیقی درمانی یا گوش دادن به موسیقی آرامش بخش
 • مشاوره یا درمان
 • مدیتیشن
 • بهبود مدیریت زمان
 • برنامه ریزی زمان بیشتری برای فعالیت های آرامش بخش

هیدراته ماندن

بر اساس گزارش بنیاد میگرن آمریکا، حدود یک سوم افراد مبتلا به میگرن، کم آبی بدن را به عنوان محرک میگرن گزارش می دهند.

برای جلوگیری از کم آبی، مطمئن شوید که در طول روز مقدار زیادی آب بنوشید، به خصوص هنگام ورزش. در روزهای گرم ممکن است نیاز داشته باشید که بیشتر از حد معمول آب بنوشید.

شب راحت بخوابید

ارتباط بین خواب و میگرن هنوز کاملاً مشخص نیست. تحقیقی که در سال 2016 انجام شد، ارتباط بین دفعات بالای میگرن و کیفیت پایین خواب را پیدا کرده است. رفتن به رختخواب هر شب در ساعت معین، پرهیز از کافئین در اواخر روز و اجتناب از فعالیت های تحریک کننده قبل از خواب از جمله راه هایی است که می توانید خواب خود را بهبود ببخشید.

در پایان

اگر حملات یا دوره‌های میگرنی شما به درمان‌های خانگی پاسخ نمی‌دهند، مهم است که با پزشک صحبت کنید. اگر علائم شما شدید، مکرر یا در زندگی روزمره شما اختلال ایجاد می کند، به پزشک مراجعه کنید.

 

از شما متشکریم که تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید. سوالات خود را در قسمت “نظرات” با ما در میان بگذارید، همچنین اگر ایده یا نظری در رابطه با این مطلب دارید، خوشحال می شویم آن را با ما در میان بگذارید.

 

اسطوخودوس ایتالیایی را با خواص درمان روماتیسم، آرتروز و نقرس، رفع مشکلات خواب، افزایش تمرکز، آرامبخش، رفع افسردگی، رفع اضطراب و استرس، کاهش درد، درمان سرماخوردگی و …، بدون هيچ اسانس و افزودنی شيميايی، از فروشگاه عطارک تهيه نماييد.

توجه

وب سایت عطارک در قبال نسخه های پیشنهادی و داروهای گیاهی ذکر شده، مسئولیتی نداشته و بهتر است قبل از استفاده، با پزشک و یا مشاور طب سنتی در تماس باشید.

پستهای مرتبط

هیچ
نظر ارسال شده است. لطفا شما هم نظری ارسال کنید.

0