معجزه گیاهان دارویی در درمان دیابت

3024 بازدید
17 مهر 97
بهاره
,,

معجزه گیاهان دارویی در درمان دیابت

دیابت (بیماری قند)

دیابت بیماری است که قند موجود در خون خیلی بیش از حد طبیعی آن است. به طور طبیعی تمام غذاهایی که می خوریم به ویژه کربوهیدرات ها در دستگاه گوارش هضم و متابولیزه شده و به قند های ساده شکسته می شوند. این قند ها دفع شده، استفاده گردیده یا ذخیره می شوند. همیشه یک مقدار معینی قند در خون وجود دارد تا به هنگام نیاز بدن به انرژی بلافاصله آن را تامین می کند. افزایش و یا کاهش در این مقدار معین می تواند منجر به مشکلاتی شود که زندگی انسان را تهدید می کند.

 

معجزه گیاهان دارویی در درمان دیابت

معجزه گیاهان دارویی در درمان دیابت

 

علت بیماری دیابت

دیابت وضعیتی است که در آن اختلالی متابولیک ناشی از انباشته شدن قند در خون وجود دارد. این امر ناشی از دلایل متعددی است از جمله:

وجود مقدار ناکافی از انسولین، هورمونی که توسط غده ای به نام لوزالمعده (پانکراس) تولید می شود و قند را متابولیزه می کند و میزان مطلوبی از قند را در خون به منظور رفع احتیاجات انرژی، نگه می دارد.

این بیماری همچنین می تواند ناشی از نقص بدن در مصرف کردن مقدار کافی از انسولین تولید شده، باشد.

نقش هورمون های دیگری که به طور مستقیم روی سوخت و ساز و مصرف قند تاثیر دارند مثل: هورمون های مترشحه از غدد تیروئید، فوق کلیوی و هیپوفیز.

تولید بیش از حد هورمون های دیگر توسط لوزالمعده که اثر آنها متضاد اثر انسولین است.

عفونت های ویروسی یا با باکتریایی یا برخی از سموم محیطی که لوزالمعده را تخریب می کنند.

عامل مستعدکننده ارثی نسبت به بیماری دیابت.

کشفیات جدید حاکی از آن است که فشار ذهنی یا جسمی نیز منجر به بیماری دیابت شده و یا می تواند به عنوان یک عامل پیشبرنده ای برای یک عامل نهفته موجد بیماری دیابت که از قبل وجود داشته عمل کند.  

علایم بیماری دیابت

علایم اصلی دیابت عبارت اند از:

تشنگی، اشتهای شدید و افزایش ادرار. سایر علایم شامل زخم هایی که بهبود نمی یابند، جوش ها، خارش در ناحیه فرج زنان، کاهش یافتن میزان بینایی، ضعف عمومی و غیره.

 

همچنین بخوانید: دیابت دوران یارداری را جدی بگیرید

 

درمان دیابت با گیاهان دارویی

دیابت و پیشرفت آن نهایتا منجر به تغییرات ساختاری و عملکردی در بافت های بدن می شود که این تغییرات ما را به سوی یک زندگی سالم، و مفید هدایت نمی کنند. رژیم غذایی نقش بسیار مهمی در کنترل و کاهش تاثیر فاجعه آمیز این بیماری متابولیکی چند وجهی دارد. یک رژیم غذایی که توسط افراد متخصص طراحی شده باید اتخاذ کرد و از آن چشم پوشی نکرد.

درمان هایی که در ذیل بیان شده اند در برخی موارد می تواند دیابت را به تاخیر انداخته و در دیگر موارد، مکملی برای درمان دارویی است به نحوی که میزان کلی مصرف دارو را کمتر کند. هر کسی که تحت درمان دارویی است لازم است که به طور متناوب قند خونش را آزمایش کند تا میزان دارو، یا میزان داروی گیاهی تنظیم شود و قند خون پایین نیوفتد تا منجر به بحران دیگری به نام هیپو گلیسمی (hypoglycemia) یا پایین آمدن قند خون شود.

 

نسخه های تک دارویی:

نسخه یکم: برگ گزنه (Urtica urens)

روزانه 5 تا 10 گرم برگ گزنه را که قبلا کوبیده شده باشد را در یک لیوان آب جوش ریخته به مدت نیم ساعت باقی بگذارید تا دم بکشد سپس آن را صاف کرده روزی سه بار، هر بار یک فنجان میل کنید.

نسخه دوم: ریشه چه بید گیاه (علف مرغ Agropyron repens)

5 تا 10 گرم پودر بید گیاه را در یک لیوان آب جوش ریخته و به مدت نیم ساعت باقی بگذارید تا دم بکشد سپس آن را صاف کرده روزی سه بار، هر بار یک فنجان میل کنید.

نسخه سوم: برگ توت سیاه (mours nigra)

پس از جمع آوری، خشک کردن و پودر کردن برگ توت سیاه 3 تا 6 گرم را در یک لیوان آب جوش ریخته به مدت نیم ساعت باقی بگذارید تا دم بکشد سپس آن را صاف کرده روزی سه بار، هر بار یک فنجان میل کنید.

نسخه چهارم: برگ اکالیپتوس (Eucalyptus globulus)

5 تا 10 گرم پودربرگ اکالیپتوس را در یک لیوان آب جوش ریخته به مدت نیم ساعت باقی بگذارید تا دم بکشد سپس آن را صاف کرده روزی سه بار، هر بار یک فنجان میل کنید.

نسخه پنجم: پوست دانه لوبیا (phaseolus vulgaris)

7 تا 250 گرم  پوست دانه لوبیا را که قبلا کوبیده شده باشد را در یک لیوان آب جوش ریخته به مدت نیم ساعت باقی بگذارید تا دم بکشد سپس آن را صاف کرده روزی سه بار، هر بار یک فنجان میل کنید.

نسخه ششم: :برگ درخت گردو (juglans regia)

3 تا 7 گرم  برگ درخت گردو را که قبلا کوبیده شده باشد را در یک لیوان آب جوش ریخته به مدت نیم ساعت باقی بگذارید تا دم بکشد سپس آن را صاف کرده روزی سه بار، هر بار یک فنجان میل کنید.

نسخه هفتم: سیر (allium sativum)

3 تا 6 عدد سیر تازه را همراه با غذا میل کنید. همچنین می توان 12 تا 18 گرم از سیر خشک شده را در یک لیوان آب جوش ریخته به مدت نیم ساعت باقی بگذارید تا دم بکشد سپس آن را صاف کرده و همراه غذا میل کنید.

نسخه هشتم: پیاز (allium cepa)

150 گرم پیاز را هر روز همراه با غذا میل کنید.

نسخه نهم: ریشه بابا آدم ( Arctium lappa)

روزانه 5 تا 10 گرم ریشه بابا آدم پودر شده را در یک لیوان آب جوش ریخته به مدت نیم ساعت باقی بگذارید تا دم بکشد سپس آن را صاف کرده روزی سه بار، هر بار یک فنجان میل کنید.

نسخه دهم: تخم یا تمام گیاه شنبلیله (trigonella foenum graecum)

مقدار1تا 2 گرم تخم یا تمام گیاه شنبلیله که قبلا کوبیده شده باشد را در یک لیوان آب جوش ریخته به مدت نیم ساعت باقی بگذارید تا دم بکشد سپس آن را صاف کرده روزی سه بار، هر بار یک فنجان میل کنید.

همچنین می توان یک قاشق چای خوری کاملا لبریز از تخم شنبلیله را یک شب تا صبح در نصف فنجان آب نگهداری کنید تا آب، آنها را نرم کرده و تلخی آنها کمتر شود. صبح روز بعد این آب را نوشیده و تخم ها را با یک تکه نان یا هر چیز دیگر به عنوان صبحانه میل کنید. این عمل میزان قند خون را پایین آورده و کلسترول و به ویژه تری گلیسیرید را کاهش می دهد. این تخم ها را می توان بدون خیساندن هم خورد اما در این صورت در برخی از افراد موجب ترش کردن می شود. خیساندن تخم ها اثر آنها را تغییر نمی دهد.

نسخه یازدهم: برگ کلم

آب گرفته شده از برگ بیرونی یک کلم پیج کاملا رشد کرده برای چاقی و نیز برای دیابت مفید است. این آب نیاز کلی به انسولین را کاهش می دهد و به طریق دیگری اعمال غدد لوزالمعده، تیروئید و فوق کلیوی را تنظیم می کند.

نسخه دوازدهم: زیره

نصف قاشق چای خوری از پودر نرم زیره را روزانه دوبار با آب بخورید.

نسخه سیزدهم: انجیر

خوردن انجیر یک اقدام سالم در نظر گرفته می شود. مغز آن مغذی است و خاصیت مسهل کنندگی دارد. حقیقتی که کمتر شناخته شده است این است که تخم انجبر که مغز آن برداشته شده، شسته و خشک شده (به همان شکل کلی یا به شکل پودر) مقادیر قند خون را تنظیم می کند. صاف شده آن را بنوشید. یک قاشق چای خوری از پودر دانه انجیر همراه با یک قاشق چای خوری عسل روزانه یک بار در درمان دیابت موثر است.

پوست درخت انجیر دارای نقشی آشکار در پایین آوردن قند خون است. برخی مواد تشکیل دهنده ی آن مقادیر قند خون ناشتا را پایین آورده و همچنین عمل انسولین موجود را تقویت می کند. جوشانده ای که از پودر پوست درخت انجیر به میزا ن یک قاشق غذاخوری در دو فنجان آب بجوشد و حجم آن به نصف فنجان رسیده ، سرد و صاف شده روزانه یک بار نوشیده شود، مفید است. به منظور درست کردن آن، دو قاشق غذا خوری از پودر پوست خشک شده را در یک لیوان آب داغ بریزید. صبح روز بعد، آن را بنوشید. عامل ضد دیابت فعال موجود در آن یکی از مشتقات لوکوسیانیدین است.

نسخه چهاردهم: تمشک سیاه هندی

میوه درخت تمشک سیاه هندی در راس فهرست داروهای گیاهی ضد دیابت در طب هندوستان قرار دارد. تحقیقات علمی زیادی این امر را تایید می کنند. دانه های تمشک سیاه هندی دارای یک خاصیت قطعی ضد دیابت است. تخم های آن را خشک، آسیاب و پورد کرده و نگهداری کنید. یک چهارم قاشق چای خوری از این پودر را هر روز صبح همراه با یک قاشق چای خوری عسل که بخورید تبدیل زیاد نشاسته ها به قند را کنترل کرده و همچنین کمک می کند تا انسولین بدن، قند را بهتر بسوزاند.

خود میوه تمشک سیاه هندی هیچ گونه خاصیت ضد دیابتی آشکاری را نشان نمی دهد منتهی دانه های آن تا 20 درصد قند خون را پایین می آورند. پودر دانه تمشک سیاه هندی نیز می تواند با شیر خورده شود. یک قاشق کامل چای خوری از آن با نصف فنجان شیر که در هنگام صبح و شب خورده شود، مفید است.

پوست درخت تمشک سیاه هندی نیز دارای خواص ضد دیابت است اما نه به اندازه دانه آن. پوسته داخلی تر درخت را می توان خشک کرده و سوزاند و خاکستر آن را نگه داشت. اگر به اندازه یک قاشق چای خوری از این خاکستر هر روز صبح با معده خالی خورده شده و مقدار مشابهی از آن یک ساعت بعد از عصرانه و شام خورده شود کمک می کند تا قند سوزانده شده و مقادیر مطلوب قند را درخون حفظ کند. مواد غذایی مختلف نباید فراموش شوند بلکه باید تنظیم شوند.

نسخه پانزدهم: ماش

یک قاشق غذاخوری ماش کامل را شب تا صبح خیس کنید. صبح روز بعد آب آن را بگیرید و ماش را در یک پارچه مرطوب بپیچید. آن را در یک جای خنک و تاریک نگهداری کنید تا جوانه بزند. در تابستان تا شب جوانه می زند، اما در زمستان لازم خواهد بود که آن را در یک جای گرم نگه دارید که در این صورت دانه ها تا صبح جوانه خواهند زد. به محض اینکه جوانه های کوچک ظاهر شوند حجم دانه ها زیاد خواهد شد.

روزانه یک بار این جوانه ها را با یک قاشق چای خوری عسل بخورید. دانه ها باید هر روز جوانه بزنند به طوری که هر روز جوانه های تازه ماش وجود داشته باشد. این نسخه به ویژه در مورد کسانی که دیابت خفیف دارند مفید است. شیره حاصل از ماش جوانه زده و نیز شیره حاصل از جوانه های ماش بنگالی ، عمل طبیعی انسولین در بدن را تشدید می کند.

 

معجزه گیاهان دارویی در درمان دیابت

تمشک سیاه هندی

 

نسخه های ترکیبی

نسخه یکم

خوردن روزانه یک بار از جوانه های برگ تازه و ترد درختان انبه و زیتون تلخ به مقدار یک قاشق چای خوری از هر کدام که خرد شده و یا تبدیل به خمیری درشت شده است ، اثر پاک کنندگی دستگاه گوارش دارد. وجود مواد ضروری خاص در این برگ ها، محیط داخلی را متعادل کرده و از شر سموم رهایی می بخشد.

نسخه دوم

مقدار مساوی از پودر تمشک سیاه هندی و پودر زردچوبه که در خانه آسیاب شده است، (زردچوبه ای که در بازار فروخته می شود فرآوری شده و برخی خواص خودش را از دست می دهد. ریشه چه (rhizome) آن باید خشک و پودر شود) را مخلوط کنید. نصف قاشق کامل چای خوری از این مخلوط را باید همراه با کره یا عسل دو بار در روز میل کنید.

نسخه سوم

پودر انگور فرنگی هندی خشک شده و پودر تخم شنبلیله و زردچوبه را به مقدار مساوی با هم مخلوط و نگهداری کنید. یک قاشق چای خوری از این مخلوط که 3 بار در روز با آب خورده شود برای مراحل اولیه دیابت مفید است چون آن را تنظیم می کند.

نسخه چهارم

یک قاشق غذاخوری از آب انگور فرنگی هندی ، یک قاشق چای خوری آبلیموی تازه و یک قاشق چای خوری عسل به یک فنجان پر آب اضافه کنید و هر روز ناشتا آن را بخورید.

نسخه پنجم

نصف قاشق چای خوری عسل را به مقدار خیلی کمی از زعفران که در یک قاشق چای خوری شیر حل شده،  اضافه کنید و روزانه یک بار بخورید. طب آیورودا (طب قدیمی هندی) استفاده از زعفران را در تعداد زیادی از بیماری های کلیوی توصیه می کند.

نسخه ششم

جوانه های ترد درخت انبه یا گل های خشک (پودر) انبه که به مقداری از پودر دانه تمشک سیاه هندی افزوده می شود نیز می تواند نگهداری شود. هر روز صبح یک قاشق غذاخوری از آن را همراه با آب داغ بخورید.

نسخه هفتم

نصف قاشق چای خوری پودر زنجبیل که به نرمی آسیاب شده و پودر رازیانه خشک را با کمی عسل مخلوط و خمیری تهیه کرده و روزانه 3 مرتبه بخورید. این ترکیب برای عملکرد کلی کلیه هم مناسب است.

 

از شما متشکریم که تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید. سوالات خود را در قسمت “نظرات” با ما در میان بگذارید، همچنین اگر ایده یا نظری در رابطه با این مطلب دارید، خوشحال می شویم آن را با ما در میان بگذارید.

 

شکرشفا را با خواص کنترل دیابت، درمان آرتریت، رفع ناراحتی معده، تسکین و درمان سردرد، کاهش درد روماتیسم، آرام بخش، تنظیم فشار خون و چربی خون، بدون هیچ اسانس و افزودنی شیمیایی، از فروشگاه عطارک تهیه نمایید.

توجه

وب سایت عطارک در قبال نسخه های پیشنهادی و داروهای گیاهی ذکر شده، مسئولیتی نداشته و بهتر است قبل از استفاده، با پزشک و یا مشاور طب سنتی در تماس باشید.

پستهای مرتبط

هیچ نظر ارسال شده است.

| شما هم نظری ارسال کنید.

0