9 فایده اسیدهای چرب امگا 3 برای سلامتی بدن

591 بازدید
05 آذر 02
ریحون
,

9 فایده اسیدهای چرب امگا 3 برای سلامتی بدن

امگا 3 چیست؟

اسیدهای چرب امگا 3 (همچنین به آنها چربی های امگا 3 و چربی های n-3 نیز گفته می شود) چربی های ضروری هستند که بدن شما نمی تواند به مقدار کافی تولید کند و بنابراین باید از طریق رژیم غذایی مصرف شوند. اسیدهای چرب امگا 3 را می توان از منابع گیاهی و حیوانی به دست آورد.

سه نوع اسید چرب امگا 3 وجود دارد:

 • اسید آلفا لینولنیک (ALA)
 • ایکوزاپنتانوئیک اسید (EPA)
 • دوکوزاهگزانوئیک اسید (DHA)

اسیدهای چرب امگا 3 به تمام سلول های بدن شما کمک می کند تا به درستی عمل کنند. آنها جزء مهمی از غشای سلولی شما هستند زیرا یکپارچگی ساختاری را فراهم می کنند و تعاملات بین سلول ها را حفظ می کنند. همچنین، اسیدهای چرب امگا 3 بدن شما را به انرژی مجهز می کنند و به بسیاری از سیستم های بدن کمک می کنند.

فواید اسیدهای چرب امگا 3 برای سلامتی

اسیدهای چرب امگا 3 به روش های زیر برای بدن مفید است.

 1. سلامت قلب را ارتقا می دهد

اسیدهای چرب امگا 3 با کاهش خطر آریتمی و کاهش فشار خون به سطح طبیعی از سلامت قلب کمک می کنند و از خطرات بیماری قلبی جلوگیری می کنند. همین موضوع توسط یک مطالعه منتشر شده در مجله آمریکایی تغذیه بالینی ثابت شده است که نشان می دهد اسیدهای چرب امگا 3 اثرات مفیدی بر بیماری عروق کرونر قلب دارند.

مطالعه دیگری گزارش داد که افزایش مصرف ماهی به عنوان منبع اسیدهای چرب امگا 3 باعث افزایش سطح لیپوپروتئین های با چگالی بالا یا کلسترول خوب می شود.

نه تنها این، بلکه طبق یک مطالعه در سال 2015 که در Circulation منتشر شد، مصرف اسیدهای چرب امگا 3 ممکن است خطر مرگ ناشی از بیماری قلبی را کاهش دهد. همچنین سطح چربی بدن را کاهش می دهد و فشار خون را سالم نگه می دارد.

 1. با افسردگی مبارزه می کند

اسیدهای چرب امگا 3 می توانند در مبارزه با مسائل مربوط به سلامت روان مانند افسردگی و اضطراب، به ویژه کاهش علائم افسردگی مانند خستگی، عصبی بودن و غم و اندوه کمک کنند.

بر اساس مطالعات منتشر شده، شواهد کافی برای نتیجه گیری نقش اسیدهای چرب امگا 3 در درمان افسردگی وجود دارد. مطالعه دیگری  گزارش داد که اسیدهای چرب امگا 3 برای درمان افسردگی در بزرگسالان و کودکان بسیار موثر هستند.

همین موضوع در تحقیقی که در نشریه European Neuropsychopharmacology منتشر شده بود، نشان داده شد که چگونه اسیدهای چرب امگا 3 یک درمان کمکی خوب در افسردگی خفیف تا متوسط هستند.

9 فایده اسیدهای چرب امگا 3 برای سلامتی بدن

9 فایده اسیدهای چرب امگا 3 برای سلامتی بدن

 1. به حفظ سلامت پوست کمک می کند

ثابت شده است که اسیدهای چرب امگا 3 برای تقویت هموستاز پوست و کاهش ناهنجاری های پوستی مفید هستند. مطالعات نشان داده اند که اسیدهای چرب امگا 3 می توانند برای موارد زیر عالی باشند:

 • بهبود عملکرد سد پوستی
 • جلوگیری از التهاب ناشی از UV
 • مبارزه با هایپرپیگمانتاسیون
 • بهبود خشکی پوست و خارش
 • تسریع در بهبود زخم
 • پیشگیری از سرطان پوست

اسیدهای چرب امگا 3 برای سلامت پوست می توانند از راه های مختلفی دریافت کنید مانند:

 • مکمل خوراکی
 • کاربرد موضعی
 • تزریق داخل وریدی
 1. به رشد مو کمک می کند

برخی از تحقیقات انجام شده برای مطالعه اثرات اسیدهای چرب امگا 3 بر رشد مو به این نتیجه رسیدند که اسیدهای چرب امگا 3 ممکن است راه خوبی برای تقویت رشد مو و کاهش ریزش مو باشد.

یکی از این مطالعات در مجله بالینی و زیبایی پوست منتشر شده است، که در آن به بیماران مبتلا به آلوپسی آندروژنتیک، هر کدام دو بار در روز یک مکمل غنی از اسیدهای چرب امگا 3 داده شد. پس از حدود 6 ماه، اکثر بیماران رشد موهایشان زیاد شد.

 1. ناخن های خشک شده را آبرسانی می کند

متخصصان پوست پیشنهاد می‌کنند که ماساژ ناخن‌ها با مقداری روغن ماهی، که سرشار از اسیدهای چرب امگا 3 است، برای مبارزه با کوتیکول‌های خشک، پوسته‌شده و دردناک عالی است. آنها استفاده از روغن ماهی را به طور مستقیم بر روی پوست اطراف ناخن ها برای آبرسانی مجدد به آنها و کمک به مرطوب نگه داشتن پوست توصیه می کنند.

 

همچنین بخوانید: 8 نشانه کمبود امگا 3 و درمان با رژیم غذایی مناسب

 

 1. سلامت مغز را در کودکان ارتقا می دهد

اسیدهای چرب امگا 3 برای رشد و تکامل مغز کودکان مهم هستند. یک مطالعه گزارش داد که مصرف مکمل های اسیدهای چرب امگا 3 در دوران بارداری تاثیر مثبتی بر ضریب هوشی کودک دارد.

مطالعه دیگری از مجله اطفال هند گزارش داد که مصرف اسیدهای چرب امگا 3 در کودکان از خطر ADHD (اختلال کمبود توجه بیش‌فعالی) جلوگیری می کند و منجر به توسعه توانایی یادگیری و بهبود عملکرد تحصیلی می شود.

 1. با التهاب مبارزه می کند

مبارزه با التهاب برای کنترل خطر مشکلات قلبی، سرطان و سایر بیماری ها مهم است. این امر با مصرف مقدار کافی اسیدهای چرب امگا 3 امکان پذیر است.

یک مطالعه منتشر شده در مجله کالج آمریکایی تغذیه بیان کرد که اسیدهای چرب امگا 3 تأثیر مثبتی در کنترل التهاب دارند. مطالعه دیگری به اشتراک گذاشت که اسیدهای چرب امگا 3 در تعدیل فرآیندهای التهابی نقش دارند و در نتیجه پیشرفت آترواسکلروز را که مسئول بیماری های قلبی است متوقف می کنند.

 1. خواب را بهبود می بخشد

اسیدهای چرب امگا 3 در افزایش ترشح ملاتونین نقش دارند که به تنظیم ریتم شبانه روزی یا چرخه خواب و بیداری کمک می کند. این توسط یک مطالعه منتشر شده در Food & Nutrition Research به اشتراک گذاشته شده است که گزارش می دهد وضعیت اسیدهای چرب بر سنتز ملاتونین تأثیر می گذارد.

9 فایده اسیدهای چرب امگا 3 برای سلامتی بدن

9 فایده اسیدهای چرب امگا 3 برای سلامتی بدن

 1. ممکن است به پیشگیری از سرطان کمک کند

اسیدهای چرب امگا 3 به کاهش خطر سرطان کمک می کند زیرا مصرف مقادیر کافی اسیدهای چرب امگا 3 بروز سرطان سینه و سرطان روده بزرگ را کاهش می دهد. این بر اساس مطالعه ای است که در مجله آمریکایی اپیدمیولوژی منتشر شده است.

همین موضوع توسط تحقیقاتی که در مجله اروپایی پیشگیری از سرطان به اشتراک گذاشته شده است، تأیید شد که ارتباط بین افزایش مصرف اسیدهای چرب n-3 و کاهش خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را نشان می‌دهد.

سخن پایانی

اسیدهای چرب امگا 3 گروهی از اسیدهای چرب غیراشباع چندگانه هستند که برای تنظیم بسیاری از عملکردها در بدن مورد نیاز هستند. آنها فواید زیادی برای سلامتی مانند پیشگیری از بیماری های قلبی و اختلالات خودایمنی دارند. آنها همچنین برای رشد مغز در کودکان مفید هستند.

بنابراین، مصرف مقادیر کافی اسیدهای چرب امگا 3 با خوردن غذاهایی مانند ماهی و بذر کتان بسیار مهم است.

 

از شما متشکریم که تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید. سوالات خود را در قسمت “نظرات” با ما در میان بگذارید، همچنین اگر ایده یا نظری در رابطه با این مطلب دارید، خوشحال می شویم آن را با ما در میان بگذارید.

 

اسفناج خشک را با خواص درمان آکنه و جوش صورت، جلوگیری از ریزش مو، پیشگیری از سرطان، درمان بیماری قلبی، درمان دیابت، لاغری و کاهش وزن، درمان کبد چرب، پیشگیری از پوکی استخوان، درمان کم خونی و…، بدون هيچ اسانس و افزودنی شيميايی، از فروشگاه عطارک تهيه نماييد.

توجه

وب سایت عطارک در قبال نسخه های پیشنهادی و داروهای گیاهی ذکر شده، مسئولیتی نداشته و بهتر است قبل از استفاده، با پزشک و یا مشاور طب سنتی در تماس باشید.

پستهای مرتبط

هیچ
نظر ارسال شده است. لطفا شما هم نظری ارسال کنید.

0