8 درمان طبیعی برای اختلال دوقطبی بدون دارو شیمیایی

2076 بازدید
02 مرداد 01
ریحون
,

8 درمان طبیعی برای اختلال دوقطبی

اختلال دوقطبی

اختلال دوقطبی که قبلاً افسردگی شیدایی نامیده می شد، یک وضعیت سلامت روانی است که باعث نوسانات شدید خلق و خوی می شود که شامل اوج هیجانی (شیدایی یا هیپومانیا) و پایین بودن (افسردگی) می شود.

زمانی که افسرده می شوید، ممکن است احساس غمگینی یا ناامیدی کنید و علاقه یا لذت را نسبت به بیشتر فعالیت ها از دست بدهید. هنگامی که خلق و خوی شما به سمت شیدایی یا هیپومانیا (کمتر شدیدتر از شیدایی) تغییر می کند، ممکن است احساس سرخوشی، پر انرژی یا به طور غیرعادی تحریک پذیر کنید. این نوسانات خلقی می تواند بر خواب، انرژی، فعالیت، قضاوت، رفتار و توانایی تفکر واضح تأثیر بگذارد.

اگرچه اختلال دوقطبی یک بیماری مادام العمر است، اما می توانید با پیروی از یک برنامه درمانی، نوسانات خلقی و سایر علائم خود را مدیریت کنید. در بیشتر موارد، اختلال دوقطبی با داروها و مشاوره روانشناسی (روان درمانی) درمان می شود. اختلال دوقطبی نیاز به مدیریت دو دسته مجزا از علائم دارد.

به گفته موسسه ملی سلامت روان، علائم شیدایی ممکن است شامل:

 • رفتار تکانشی
 • تحریک پذیری بیش از حد
 • و اضطراب باشد؛

در حالی که علائم افسردگی ممکن است شامل:

 • خلق و خوی بد
 • اشتهای ضعیف
 • بی تفاوتی عاطفی باشد.

درمان‌های مکمل و غیردارویی که برای جنبه افسردگی اختلال دوقطبی فوایدی نشان داده‌اند عبارتند از:

 • رودیولا
 • اس آدنوزیل متیونین
 • مخمر سنت جان
 • مدیتیشن
 • اسیدهای چرب امگا 3
 • نور درمانی
 • داروی سنتی چینی
 • ریتم درمانی بین فردی و اجتماعی
8 درمان طبیعی برای اختلال دوقطبی

8 درمان طبیعی برای اختلال دوقطبی

رودیولا

این گیاه که به طور رسمی با نام رودیولا رزاآ شناخته می شود، سال هاست که برای کمک به درمان استرس استفاده می شود و همچنین اثرات مثبتی بر افرادی که با افسردگی دست و پنجه نرم می کنند نشان داده است. بر اساس مطالعه‌ای که در سال 2015 منتشر شد، اگرچه رودیولا به اندازه یک داروی ضد افسردگی، افسردگی را کاهش نمی‌دهد، اما عوارض جانبی کمتری دارد. رودیولا به طور ملایم محرک است.

اس آدنوزیل متیونین

کوآنزیمی است که به طور طبیعی در بدن یافت می شود و تحقیقات گسترده ای در مورد آن انجام شده و نشان داده شده است که علائم را در افراد مبتلا به اختلال افسردگی اساسی کاهش می دهد. اما باید با احتیاط در افراد مبتلا به اختلال دوقطبی که از افسردگی رنج می برند استفاده شود زیرا در واقع می تواند شیدایی را تحریک کند، طبق گفته مرکز ملی سلامت مکمل و یکپارچه، این باید فقط تحت نظارت مستقیم یک پزشک استفاده شود.

مخمر سنت جان

مخمر سنت جان یا گل راعی، که اغلب در اروپا برای کنترل خلق و خو استفاده می شود، یکی از شناخته شده ترین تقویت کننده های خلق و خوی طبیعی است. با این وجود، شواهدی در مورد اینکه آیا واقعاً تأثیر مثبتی بر افسردگی اساسی یا اختلال دوقطبی دارد، مختلط است. نشان داده شده است که این گیاه دارای عوارض جانبی مشابه با برخی از داروهای ضد افسردگی است، زیرا به نظر می رسد به روشی مشابه بر بدن تأثیر می گذارد.

 

همچنین بخوانید: نشانه های افسردگی در کودک و راه های درمان آن

 

مدیتیشن

افرادی که با استفاده از رویکرد شناخت درمانی مبتنی بر ذهن آگاهی تحت نظارت مدیتیشن می کنند ممکن است کاهش افسردگی را مشاهده کنند که به طور مستقیم با چند روز مدیتیشن مرتبط است. بر اساس مطالعه ای که در سال 2013 در پژوهش و درمان رفتاری منتشر شد، هر چه بیشتر مدیتیشن می کردند، علائم کمتری داشتند.

اسیدهای چرب امگا 3

افراد مبتلا به اختلال دوقطبی ممکن است انگیزه بیشتری برای شروع مصرف بیشتر ماهی‌های غنی از امگا 3 مانند سالمون، ماهی خال مخالی و ساردین داشته باشند یا ممکن است بخواهند مکمل‌های امگا 3 را در نظر بگیرند. این به این دلیل است که طبق تحقیقات منتشر شده در سال 2015 در مجله کالج آمریکایی تغذیه، اثرات ضد التهابی اسیدهای چرب امگا 3 می تواند به تنظیم خلق و خو کمک کند. بر اساس تحقیقات منتشر شده در سال 2012، افزودن حدود 300 میلی گرم امگا 3 در هر روز به برنامه درمان افسردگی می تواند نتایج را افزایش دهد.

نور درمانی

افراد مبتلا به اختلال دوقطبی ممکن است ریتم شبانه روزی را قطع کرده باشند، به این معنی که ساعت بیولوژیکی روزانه آنها به خوبی کار نمی کند. بر اساس بررسی تحقیقاتی منتشر شده در سال 2012، تعدادی از استراتژی ها ممکن است به تنظیم مجدد این ساعت داخلی و بهبود مدیریت دوقطبی کمک کنند. اینها شامل قرار گرفتن به موقع در معرض دوره های نور و تاریکی و تغییر اجباری زمان خواب است. قبل از اینکه خودتان آنها را امتحان کنید، حتماً این یا سایر استراتژی های مشابه را با پزشک خود در میان بگذارید.

8 درمان طبیعی برای اختلال دوقطبی

8 درمان طبیعی برای اختلال دوقطبی

داروی سنتی چینی

این رویکرد بر ترکیبات گیاهی خاص و تغییرات جامع در رژیم غذایی و عادات روزانه متکی است. در یک بررسی که در سال 2013 در پزشکی مکمل و جایگزین مبتنی بر شواهد منتشر شد، هنوز شواهد کافی برای حمایت یا رد داروهای گیاهی چینی وجود ندارد. اما برخی از ترکیبات ممکن است برای اختلالات خلقی مفید باشد.

ریتم درمانی بین فردی و اجتماعی

این تکنیک به افراد مبتلا به اختلال دوقطبی می آموزد که برنامه منظم تری در تمام جنبه های زندگی از جمله خواب، بیداری، غذا خوردن و ورزش داشته باشند. بر اساس مطالعه ای که در سال 2015 در اختلالات دوقطبی منتشر شد، نشان داده شده است که عملکرد روزانه را بهبود می بخشد.

 

از شما متشکریم که تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید. سوالات خود را در قسمت “نظرات” با ما در میان بگذارید، همچنین اگر ایده یا نظری در رابطه با این مطلب دارید، خوشحال می شویم آن را با ما در میان بگذارید.

 

روغن دانه خار مریم را با خواص شفافیت دست و صورت و رفع خشکی پوست، موثر در هموروئید و اسپاسم، آنتی اکسیدان و پیشگیری از رشد سلول های سرطانی، درمان بیماری های کبدی و …، بدون هيچ اسانس و افزودنی شيميايی، از فروشگاه عطارک تهيه نماييد.

توجه

وب سایت عطارک در قبال نسخه های پیشنهادی و داروهای گیاهی ذکر شده، مسئولیتی نداشته و بهتر است قبل از استفاده، با پزشک و یا مشاور طب سنتی در تماس باشید.

پستهای مرتبط

1 نظر ارسال شده است.

| شما هم نظری ارسال کنید.

 1. رضایی
  17 مرداد 1401

  مقاله با محتویات عالی بود

0