7 روش استفاده از عسل در درمان بیماری ها

391 بازدید
26 دی 02
ریحون
,

7 روش استفاده از عسل برای سلامتی

عسل یک عنصر شناخته شده در رژیم غذایی هزاران نفر در سراسر جهان است. در جامعه کنونی از کتب تاریخی قدیمی گرفته تا تحقیقات بالینی، نعمت عسل در همه جا مورد ستایش قرار گرفته است.

عسل یک محصول بیولوژیکی است که از شهد گل ها توسط زنبورهای عسل به دست می آید. از زمان های طلایی توسط مردم استفاده شده است. اکثر ساکنان باستانی، به ویژه یونانی ها، مصری ها و رومی ها، عسل را هم به دلیل ارزش غذایی و هم به دلیل مزایای درمانی مصرف می کردند.

عسل دارای ارزش غذایی، آرایشی و دارویی است. این در بیش از 300 نوع موجود است که از نظر رنگ، طعم و بو با یکدیگر متفاوت هستند.

علاوه بر این، عسل حاوی ترکیبات تقویت کننده سلامتی است که آن را برای یک رژیم غذایی متعادل عالی می کند. این شامل:

 • پروتئین ها
 • ویتامین ها
 • آمینو اسید
 • مواد معدنی
 • اسیدهای آلی
 • فلاونوئیدها
 • پلی فنول ها
 • آلکالوئیدها

بنابراین، شکی نیست که عسل در صنعت بهداشت و درمان به عنوان یک داروی سنتی و همچنین به عنوان یک درمان جایگزین برای شرایط مختلف بالینی به دلیل خواص آن از جمله:

 • آنتی اکسیدان
 • ضد التهاب
 • آنتی باکتریال
 • التیام زخم
 • ضد سرطان
 • ضد متاستاتیک، مورد استفاده قرار گیرد.

خبر خوب این است که روش های بی شماری برای استفاده از عسل به عنوان یک درمان خانگی برای بیماری های مختلف وجود دارد.

بهترین درمان های خانگی با استفاده از عسل

 1. باعث بهبود زخم می شود

یک مقاله تحقیقاتی که چندین گزارش موجود در مورد استفاده بالینی عسل را ترکیب کرده است، یافته های مثبتی را در مورد عسل و نقش آن در مراقبت از زخم نشان می دهد. همچنین شواهد زیادی برای نتایج خوب عسل در طیف وسیعی از زخم ها وجود دارد.

مطالعه دیگری فعالیت ضد میکروبی عسل را در برابر سویه‌های باکتری مورد آزمایش قرار داد و به این نتیجه رسید که فعالیت ضد میکروبی بالای آن، که به استفاده احتمالی از آن به عنوان یک درمان جایگزین برای بهبود زخم کمک می‌کند.

علاوه بر این، داده ها نشان می دهد که خواص درمانی عسل مراحل مختلف آبشار بهبود زخم را پوشش می دهد. این شامل:

 • رشد بافت
 • افزایش اپیتلیالیزاسیون
 • کاهش تشکیل اسکار

یک مطالعه نشان داد که خواص عسل مانند ارزش غذایی و محتوای آنتی اکسیدانی آن، تحریک ایمنی و اسیدیته از ارزش درمانی آن به عنوان یک التیام دهنده زخم پشتیبانی می کند. نتایج مطالعه استفاده از عسل را به عنوان یک التیام دهنده طبیعی و ایمن زخم تشویق کرد.

چگونه از عسل برای بهبود زخم ها استفاده کنیم؟

محققان استفاده از عسل را به عنوان پانسمان زخم پیشنهاد می کنند. برای این کار باید:

 • دست های خود را تمیز کنید و مطمئن شوید که از گاز و پنبه استریل استفاده می کنید.
 • عسل را روی یک پانسمان بمالید، سپس از آن برای استفاده از عسل روی پوست خود استفاده کنید.
 • به قرار دادن یک پانسمان تمیز و خشک روی عسل ادامه دهید.
 • در صورت نیاز پانسمان را تعویض کنید.
7 روش استفاده از عسل برای سلامتی

7 روش استفاده از عسل برای سلامتی

 1. سوختگی را تسکین می دهد

عسل یک داروی شناخته شده برای تسکین و التیام پوست است. همچنین به دلیل فعالیت ضد باکتریایی که دارد شما را از عفونت دور نگه می دارد.

در یک مطالعه به اشتراک گذاشته شده توسط Annals of Burns and Fire Disasters، عسل به دلیل خواص مختلف از جمله اثر ضد باکتریایی، اثر رطوبت سنجی و محتوای پراکسید هیدروژن برای درمان سوختگی موثر است.

کارآزمایی‌ها همچنین نشان داده‌اند که درمان سوختگی با عسل راهی مؤثر برای کنترل هر گونه عفونت است و بهتر از نتایج به‌دست‌آمده با درمان استاندارد است.

تحقیقات دیگری به این نتیجه رسیدند که پانسمان‌های عسلی زخم‌ها را در مدت زمان کوتاه‌تری استریل می‌کنند، بهبود زخم را بهبود می‌بخشند و از نظر جای زخم نتیجه بهتری می‌دهند.

چگونه از عسل برای تسکین سوختگی استفاده کنیم؟

 • برای سوختگی های جزئی، آب لوله کشی را فوراً روی محل سوختگی بپاشید تا دما کاهش یابد.
 • عسل را مستقیماً یا گاز آغشته به عسل را روی زخم سوختگی بمالید. بر اساس ناحیه سوختگی می توان از 15 تا 30 میلی لیتر عسل استفاده کرد.
 • برای جلوگیری از تراوش عسل از پانسمان استفاده کنید.
 • بسته به سرعت رقیق شدن عسل توسط اگزودا، پانسمان را تغییر دهید.
 1. شرایط پوستی را مدیریت می کند

مطالعه ای به منظور بررسی اثرات مخلوط عسل، روغن زیتون و موم زنبور عسل بر روی بیماران مبتلا به درماتیت آتوپیک یا پسوریازیس ولگاریس انجام شد. بیمارانی که تحت درمان با مخلوط عسل قرار گرفتند، بهبود قابل توجهی در درماتیت و پسوریازیس خود نشان دادند.

مطالعه دیگری که در مجله Royal Society of Medicine Open منتشر شده است، به همین نتیجه رسیده است. این نشان داد که چگونه عسل اثری مشابه با کرم های مختلف در مدیریت پسوریازیس دارد.

چگونه از عسل برای کنترل بیماری های پوستی استفاده کنیم؟

استفاده از عسل برای مدیریت شرایط پوستی بسیار ساده است. تنها کاری که باید انجام دهید این است که بعد از تمیز کردن محل با آب و صابون، عسل را به ناحیه آسیب دیده بمالید.

اما به یاد داشته باشید که قبل از استفاده از عسل به عنوان یک درمان، یک آزمایش پچ انجام دهید تا مطمئن شوید که نسبت به آن حساس نیستید. برای این کار، مقدار کمی عسل را به قسمت کوچکی از پوست بمالید و حدود 20 دقیقه صبر کنید. در صورت بروز هرگونه سوزش، از استفاده از عسل روی پوست خودداری کنید.

 

همچنین بخوانید: 8 درمان خانگی برای نیش زنبور عسل

 

 1. سرفه و گلودرد را درمان می کند

اگر از گلودرد رنج می برید یا سرفه دارید، می توانید با یک قاشق عسل تسکین فوری پیدا کنید. این درمان توسط سازمان های معروفی مانند سازمان بهداشت جهانی و آکادمی اطفال آمریکا نیز توصیه می شود.

چگونه از عسل برای درمان گلودرد استفاده کنیم؟

طبق یک مطالعه، مصرف دوز کوچک (2.5 میلی لیتر) عسل قبل از خواب اثر تسکین دهنده ای بر سرفه های ناشی از عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی دارد.

اثر تسکین دهنده عسل در درمان سرفه نیز در مطالعات مختلفی منتشر شده است، مانند یکی از گزارش های کودکان، که عسل را به عنوان دارویی برای سرفه توصیه می کند.

 1.  حافظه را بهبود می بخشد

دیگر لازم نیست نگران فراموش کردن چیزها باشید، زیرا عسل می تواند درمان خوبی برای بهبود حافظه کوتاه مدت و بلند مدت باشد.

همین موضوع توسط مطالعه ای بر روی عملکرد حافظه زنان یائسه که عسل توالانگ را به عنوان درمان دریافت کرده اند، ثابت شده است. این مطالعه به این نتیجه رسید که زنان یائسه ای که عسل توالانگ دریافت کردند، قدرت حافظه فوری خود را بهبود بخشیدند.

مطالعه دیگری نشان داد که چگونه پلی فنول های عسل با التهاب عصبی در ناحیه هیپوکامپ مغز که در حافظه فضایی نقش دارد مقابله می کند. این منجر به رفع کمبودهای حافظه و تشکیل حافظه در سطح مولکولی شد.

چگونه از عسل برای تقویت حافظه استفاده کنیم؟

برای بهره مندی از فواید عصبی عسل، کافی است هر روز یک قاشق غذاخوری عسل خام مصرف کنید.

7 روش استفاده از عسل در درمان بیماری ها

7 روش استفاده از عسل در درمان بیماری ها

 1. ایمنی را تقویت می کند

عسل همچنین برای تقویت سیستم ایمنی شناخته شده است. این به این دلیل است که سرشار از آنتی اکسیدان هایی مانند فنل ها، فلاونوئیدها، اسیدهای آلی و آنزیم ها است. این آنتی اکسیدان ها از بدن شما در برابر آسیب های سلولی ناشی از رادیکال های آزاد که منجر به بیماری های مزمن می شود محافظت می کنند.

ترکیبات فنلی، مانند آنهایی که در عسل یافت می شود، با کاهش خطر بیماری قلبی مرتبط است. این با یک مطالعه مروری به نتیجه رسید که همچنین نشان داد که عسل نقش دارویی امیدوارکننده‌ای در پیشگیری از بیماری‌های قلبی عروقی دارد.

 1. با مشکلات معده مبارزه می کند

عسل برای دستگاه گوارش شما عالی است. می تواند شما را از مشکلات معده نجات دهد مانند:

 • گاز
 • سوء هاضمه
 • اسهال
 • رفلکس اسید

این به این دلیل است که عسل به پاکسازی روده بزرگ کمک می کند و باعث رشد باکتری های خوب در روده می شود.

مطالعه ای که در مجله پزشکی دانشگاه سلطان قابوس منتشر شد، با هدف ارزیابی خواص ضد باکتریایی زنبورهای عسل در درمان زخم اثنی عشر، به این نتیجه رسید که عسل دارای فعالیت ضد باکتریایی در برابر هلیکوباکتر پیلوری است که یکی از علل معروف زخم اثنی عشر است.

این مطالعه همچنین نشان داد که عسل با رژیم درمانی سه گانه به کوتاه کردن مدت زمان مورد نیاز برای از بین بردن هلیکوباکتر پیلوری از پوشش معده بیماران کمک می کند.

چگونه از عسل برای مبارزه با مشکلات معده استفاده کنیم؟

 • هر روز صبح آب گرم همراه با 1 قاشق غذاخوری عسل بنوشید.
 • برای دل درد شدید، خمیری از عسل و پودر دارچین درست کنید. یک قاشق پودر دارچین را به یک قاشق غذاخوری عسل یا آب اضافه کنید و بعد از غذا مصرف کنید.

سخن پایانی

عسل یک شیرین کننده طبیعی شناخته شده است که دارای انواع فواید درمانی مانند سرکوب سرفه و درمان زخم ها و زخم های جزئی است. همچنین برای بزرگسالان و کودکان بزرگتر از 1 سال بی خطر است و هیچ تداخل شناخته شده ای با سایر عوامل دارویی ندارد.

مصرف عسل برای رفع مشکلات مختلف یک درمان عالی است.

 

از شما متشکریم که تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید. سوالات خود را در قسمت “نظرات” با ما در میان بگذارید، همچنین اگر ایده یا نظری در رابطه با این مطلب دارید، خوشحال می شویم آن را با ما در میان بگذارید.

 

سرکه انگبین را با خواص کاهش چربی خون، بازکننده عروق و ضد انسداد، مفید برای کبد و گوارش، درمان نفخ معده، مفید در درمان مشکلات گوارشی، مفید برای افراد دارای کبد چرب، مفید برای رفع عطش در فصل گرم، مفید برای افراد صفراوی مزاج، رفع سردرد، تعدیل طبع گرم، تقویت معده و …، بدون هيچ اسانس و افزودنی شيميايی، از فروشگاه عطارک تهيه نماييد.

توجه

وب سایت عطارک در قبال نسخه های پیشنهادی و داروهای گیاهی ذکر شده، مسئولیتی نداشته و بهتر است قبل از استفاده، با پزشک و یا مشاور طب سنتی در تماس باشید.

پستهای مرتبط

2
نظر ارسال شده است. لطفا شما هم نظری ارسال کنید.

0