4 روش درمان لکنت زبان با گیاهان دارویی

2301 بازدید
18 خرداد 01
ریحون
,

4 روش درمان لکنت زبان با گیاهان دارویی

لکنت چیست و چگونه درمان می شود؟

لکنت یک اختلال گفتاری است که با تکرار صداها، هجاها یا کلمات مشخص می شود. طولانی شدن صداها؛ و وقفه در گفتار از نشانه های آن است. فردی که لکنت دارد دقیقاً می داند که چه چیزی می خواهد بگوید اما در ایجاد یک جریان عادی گفتار مشکل دارد. این اختلالات گفتاری ممکن است با رفتارهای مبارزه ای، مانند پلک زدن سریع چشم یا لرزش لب ها همراه باشد. لکنت می تواند برقراری ارتباط با افراد دیگر را دشوار کند، که اغلب بر کیفیت زندگی و روابط بین فردی افراد تأثیر می گذارد. لکنت همچنین می تواند بر عملکرد و فرصت های شغلی تأثیر منفی بگذارد و درمان می تواند هزینه مالی بالایی داشته باشد.

علائم لکنت ممکن است در طول روز فرد به طور قابل توجهی متفاوت باشد. به طور کلی، صحبت کردن برای یک گروه یا صحبت کردن با تلفن ممکن است لکنت فرد را شدیدتر کند، در حالی که آواز خواندن ممکن است به طور موقت لکنت را کاهش دهد.

لکنت گاهی اوقات به عنوان لکنت زبان و با یک اصطلاح گسترده تر، گفتار ناهموار شناخته می شود.

لکنت زبان از چه سنی شروع می شود ؟

لکنت زبان، افراد در هر سنی را تحت تاثیر قرار می دهد. اما اغلب در کودکان بین 2 تا 6 سال که در حال رشد مهارت های زبانی خود هستند، رخ می دهد. تقریباً 5 تا 10 درصد از همه کودکان برای مدتی در زندگی خود دچار لکنت می شوند که از چند هفته تا چند سال طول می کشد. پسران 2 تا 3 برابر دختران در معرض لکنت زبان هستند و با افزایش سن این تفاوت جنسیتی افزایش می یابد.

تعداد پسرانی که به لکنت ادامه می دهند سه تا چهار برابر تعداد دختران است. تقریباً 75 درصد از کودکان پس از لکنت بهبود می یابند. برای 25 درصد باقی مانده که به لکنت ادامه می دهند، لکنت می تواند به عنوان یک اختلال ارتباطی مادام العمر باقی بماند.

 

4 روش درمان لکنت زبان با گیاهان دارویی

4 روش درمان لکنت زبان با گیاهان دارویی

 

دلایل لکنت زبان یا اختلالات گفتاری چیست؟

 • مشکلات ژنتیکی
 • بی حوصلگی
 • استرس، شرم و اضطراب
 • گیج و عصبی بودن
 • از دست دادن کنترل هنگام صحبت کردن

قبل از درمان این بیماری، درمانگر باید ریشه مشکل را پیدا کند. تشخیص صحیح به غلبه بر مشکل کمک می کند. سپس استفاده از داروهای گیاهی آیورودا باعث تحریک عملکرد مغز می شود که لکنت زبان را از بین می برد.

لکنت چگونه درمان می شود؟

اگر چه در حال حاضر هیچ درمانی برای لکنت زبان وجود ندارد، اما روش ها و نسخه های گیاهی مختلفی برای کمک به درمان این بیماری وجود دارد. ماهیت درمان بر اساس سن فرد، اهداف ارتباطی و سایر عوامل متفاوت خواهد بود. اگر شما یا فرزندتان لکنت دارید، تا پایان این مقاله همراه ما باشید تا چند روش گیاهی درمان لکنت را بررسی کنیم

نسخه های آیورودا برای درمان لکنت زبان

در بیشتر موارد، مشکل گفتار ممکن است به ناشنوایی بیمار نیز مربوط باشد. با این مشکل، آیورودا داروهایی را برای تقویت مغز، حافظه و بهبود رشد ذهنی توصیه می کند. به طور کلی هیچ درمان قطعی و کاملی برای لکنت وجود ندارد. اما درمان اولیه ممکن است از ادامه لکنت تا بزرگسالی جلوگیری کند.

آشواگاندا

مصرف منظم آشواگاندا به کاهش استرس و خستگی کمک می کند. همچنین به تقویت مغز و عملکرد صحیح آن کمک می کند. می تواند به خلاص شدن از لکنت زبان ناشی از افزایش استرس، خستگی یا عملکرد نامناسب مغز کمک کند.

روغن براهمی

روغن براهمی محرکی است که برای آرام کردن ذهن و تقویت عملکرد مغز شناخته شده است. 10 میلی لیتر روغن براهمی را گرم کنید. آن را تا دمای مناسب خنک کنید و نیم ساعت قبل از دوش گرفتن آن را روی سر خود بمالید، به آرامی ماساژ دهید و اجازه دهید حدود 30-45 دقیقه بماند. سر خود را با آب گرم بشویید. همچنین می توانید آن را قبل از خواب روی سر بمالید و صبح آن را بشویید. این روش موثرتر است.

 

همچنین بخوانید: لکنت زبان، شایع ترین شکل اختلال گفتاری

 

فلفل سیاه، بادام و عسل

فلفل سیاه اثرات شگفت انگیزی بر تولید بزاق و تحریک ماهیچه های دهان دارد که گفتار را روان تر و راحت تر بیان می کند. از سوی دیگر، بادام سرشار از مواد مغذی است و حاوی اسیدهای چرب امگا 3 و ویتامین A است که به تقویت عملکرد مغز، حافظه و سطح تمرکز کمک می کند. روش های مختلفی برای مصرف آنها برای درمان لکنت زبان وجود دارد از جمله:

 • کمی پودر فلفل سیاه را بردارید و از ترکیب آن با کمی آب، خمیر درست کنید. ۷ عدد بادام آسیاب شده را به آن اضافه کنید سپس با عسل مخلوط کنید. این خمیر را حداقل به مدت یک ماه هر روز مصرف کنید.
 • یک لیوان آب با مقداری پودر فلفل سیاه مخلوط در آن بنوشید.
 • یا 7 تا 10 دانه فلفل سیاه را در آب بکوبید تا خمیری به دست بیاید و آن را با چند تکه قند یا شکر میل کنید تا خوشمزه تر شود.
 • دو عدد فلفل سیاه را در دهان بریزید و گاز بزنید تا آب آن خارج شود و تا جایی که امکان دارد روزی دو بار داخل دهان بمکید.
 • یا 7 عدد بادام و 7 عدد فلفل سیاه را با مقدار کمی آب در آسیاب بریزید تا خمیر غلیظی به دست آید. پودر قند را به میزان ذائقه به آن اضافه کنید و روزانه با معده خالی مصرف کنید.
 • یا 13 تا 14 عدد بادام را یک شب در آب گرم خیس کنید، صبح روز بعد پوست آن را جدا کنید و مصرف کنید یا با کمی کره خرد کنید تا خمیر شود و مصرف کنید.

عسل و نمک

هم عسل و هم نمک ماهیچه های دهان را تسکین می دهند و به بهبود عملکرد عصبی کمک می کنند که منجر به گفتار آسان می شود. برای نتایج موثر، یک قاشق غذاخوری عسل را بردارید، مقدار کمی نمک به آن اضافه کنید، آن را خوب مخلوط کنید و به مدت حداقل 10 دقیقه روی زبان خود بمالید. هر روز صبح یا دو بار در روز یعنی صبح و قبل از خواب.

آملا

آملا یک درمان موثر است، به ویژه برای درمان لکنت زبان کودکان. این گیاه به انگور فرنگی هندی نیز معروف است. آملا باید هر روز به آرامی جویده شود.

 

4 روش درمان لکنت زبان با گیاهان دارویی

4 روش درمان لکنت زبان با گیاهان دارویی

برگ بو

برگ بو دارای خواص درمانی فوق العاده ای است، همراه با افزایش گردش خون و حفظ سلامت و تعادل نورون ها. جویدن برگ‌ بو و خوردن آن در کنار وعده‌های غذایی، ضخامت زبان را کاهش می‌دهد و در نتیجه گفتار واضحی دارد. هر شب یک برگ بو را در یک کاسه بسوزانید و آن را در اتاق یا خانه نگه دارید، می تواند به کاهش سطح استرس کمک کند، که ممکن است علت لکنت زبان یکی از اعضای خانواده باشد.

برای نتایج بهتر در کاهش لکنت زبان، یک برگ بو با اندازه متوسط ​​را بشویید و زیر زبان بگذارید. بزاق دهان با مواد مغذی موجود در برگ مخلوط می شود و باعث تحریک سلول های دهان و کاهش لکنت زبان می شود.

ورزش فک

تا جایی که می توانید بدون فشار، فک ها را باز کنید، با باز نگه داشتن فک ها، زبان را به سمت بالا ببرید تا سقف دهان را لمس کنید. در تماس با سقف دهان، نوک زبان خود را به سمت پشت دهان بکشید. آن را بدون آسیب رساندن به حداکثر کشیده و برای چند ثانیه در این حالت نگه دارید. زبان خود را به بیرون از دهان بکشید و به سمت پایین بکشید تا چانه را لمس کنید و آن را برای چند ثانیه در این حالت نگه دارید. آن را 4-5 بار در روز تکرار کنید.

تنفس عمیق

تمرین تنفس عمیق به مقابله با اختلالات گفتاری مانند لکنت زبان کمک می کند، زیرا اندام های تنفسی را تقویت می کند و تنش عصبی عضلانی بدن را آرام می کند. می توان آن را به روش های مختلفی انجام داد:

 • سعی کنید تنفس از قفسه سینه را متوقف کنید و سعی کنید از شکم نفس بکشید، تنش های عصبی را آرام می کند و باعث آرامش بدن می شود.
 • دم عمیق از طریق دهان و فشار دادن همزمان عضلات قفسه سینه و پس از آن به آرامی بازدم.

 

از شما متشکریم که تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید. سوالات خود را در قسمت “نظرات” با ما در میان بگذارید، همچنین اگر ایده یا نظری در رابطه با این مطلب دارید، خوشحال می شویم آن را با ما در میان بگذارید.

فلفل سیاه را با خواص  کاهش وزن، درمان انواع آرتریت، تسکین دردهای عضلانی، درمان سوء هاضمه، اسهال و یبوست، پیشگیری از سرطان و …، بدون هيچ اسانس و افزودنی شيميايی، از فروشگاه عطارک تهيه نماييد.

توجه

وب سایت عطارک در قبال نسخه های پیشنهادی و داروهای گیاهی ذکر شده، مسئولیتی نداشته و بهتر است قبل از استفاده، با پزشک و یا مشاور طب سنتی در تماس باشید.

پستهای مرتبط

هیچ نظر ارسال شده است. لطفا شما هم نظری ارسال کنید.

0