چرا ژل رویال لقب اکسیر جوانی دارد؟

112 بازدید
27 اردیبهشت 03
سمانه
بروزرسانی شده در تاریخ 27 اردیبهشت 1403

چرا ژل رویال لقب اکسیر جوانی دارد؟

ژل رویال یکی از فرآورده های طبیعی است که از کندوهای زنبورهای عسل به دست می آید و یکی از آنتی اکسیدان های طبیعی قوی است که به علت دارا بودن خواص زیادی برای سلامتی، به میزان زیادی مورد توجه محققان قرار گرفته است. با بیش از دارا بودن ۲۰۰ ماده مغذی، این محصول طبیعی، به عنوان یکی از غنی ترین منابع ویتامین ها، مواد معدنی و اسیدهای آمینه، از سایر محصولات طبیعی برتری دارد. از جمله عناصری که در ترکیب ژل رویال به صورت فراوان یافت می شوند می توان به ویتامین های گروه B، C، D و E اشاره کرد که نقش مهمی در بهبود سیستم ایمنی، حفظ سلامت پوست و مو، و کاهش خطر ابتلا به بیماری ها دارند.

خواص اعجاب آور ژل رویال برای سلامتی و درمان بیماری ها

ژل رویال حاوی مواد آنتی بیوتیکی و ضد قارچی طبیعی است که می تواند در مبارزه با عفونت ها و التهاب ها مؤثر باشد. اثرات مثبت ژل رویال بر سلامت قلب و عروق، کاهش فشارخون و بهبود عملکرد کلی سیستم عصبی نیز به عنوان دیگر فواید و خواص ارزشمند این محصول طبیعی به شمار می آید. با توجه به خواص بی نظیر ژل رویال بر سلامتی و به خصوص عدم داشتن اثرات و عوارض جانبی مخرب، در این مقاله به بررسی خواص ژل رویال برای سلامتی انسان ها پرداخته و اهمیت این ماده طبیعی را در حفظ و نگهداری سلامت انسان بیان می کنیم.

ژل رویال چیست و چگونه تولید می شود؟

ژل رویال یا رویال ژل، شاه انگبین، ژل شاهانه و… یکی از اجزای مهم و مغذی عسل طبیعی است که به وسیله دو غده بالای سر زنیورها به خصوص زنبورهای کارگر معروف به غدد زیر حلقی، تولید می شود. این ماده ژلاتینی با ارزش، مخصوصاً به عنوان غذای مخصوص ملکه زنبور عسل، تولید شده و نقش بسیار مهمی در تغذیه و توسعه لاروها (بچه های ملکه) و نیز افزایش سرعت رشد آن ها دارد.

برای تولید ژل رویال، زنبورهای کارگر نخست باید لاروها را در یک سلول مخصوص تخم گذاری قرار دهند. سپس مواد غذایی مخصوصی که شامل عسل، گرده گل و… می شود را به آن سلول افزوده و پس از بسته شدن سلول، لاروها از بدو تولد تا 9 روز منحصراً درون آن رشد می کند. در این مرحله، زنبور مرکب ماده ای به نام “پاپوس” که از غده های خاص در حنجره اش ترشح می شود، روی لاروها ریخته می شود.

پاپوس، تنها ماده غذایی است که لاروها در طول روزهای اولیه زندگی اش مصرف می کند. این ماده حاوی غنی ترین ماده مغذی و مواد معدنی است. بعد از مدتی که لاروها رشد کرده و به وضعیت بلوغ رسیدند، تولید ژل رویال در کندو به میزان قابل توجهی کاهش می یابد. البته جالب است بدانید که ملکه تا آخر عمر خودش از این ژل تغذیه می کند. شاید برای همین است که ملکه در مقایسه با سایر زنبورها که تا چند هفته عمر می کنند، می تواند تا چندین سال زنده بماند و روزانه حدود ۲۰۰۰ تخم بگذارد.

این ماده با ارزش می تواند به عنوان یک محصول طبیعی و مغذی در تغذیه انسان نیز استفاده شود. بهترین موقع برای برداشت از کندو و بهره مندی از خواص ژل رویال، بین بین دو تا پنج روز تولد لاروها است زیرا در این زمان، این ژل به وفور در کندو وجود دارد.

 

چرا ژل رویال لقب اکسیر جوانی دارد؟

چرا ژل رویال لقب اکسیر جوانی دارد؟

 

1- حاوی انواع مواد مغذی

هرچند ترکیب شیمیایی کامل آن ناشناخته است ولی تصور می شود که وجود پروتئین ها و اسیدهای چرب منحصر به فرد در آن همچون گلیکوپروتئین و اسیدهای چرب ترانس-10-هیدروکسی-2-دسنوئیک اسید و 10-هیدروکسی دکانوئیک اسید باعث شده تا خواص ژل رویال در سلامتی انسان مورد توجه قرار گیرد.

 این ماده همچنین حاوی چندین ویتامین مختلف و مواد معدنی کمیاب از جمله ویتامین های گروه B از جمله تیامین (B1)، ریبوفلاوین (B2)، اسید پانتوتنیک (B5)، پیریدوکسین (B6)، نیاسین (B3)، اسید فولیک (B9)، اینوزیتول (B8)و بیوتین (B7) است که به حفظ سلامت اندام ها و ارتقاء سیستم ایمنی کمک می کنند. علاوه بر این، این اکسیر جوانی، دارای مواد معدنی مهمی نظیر کلسیم، آهن، منیزیم و پتاسیم است که در حفظ سلامت استخوان ها، عملکرد عضلات، و کنترل فعالیت عصبی نقش دارند.

اسیدهای آمینه حاضر در این محصول طبیعی می توانند به ساخت پروتئین های بدن کمک کرده و نقش مهمی در تعمیر و نگهداری سلول ها و بافت ها ایفا کنند. ژل رویال با داشتن یک سری از مواد مغذی، به عنوان یک منبع غنی و کامل، به تقویت سلامتی و بهبود عملکرد بدن کمک می کند.

2- خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی رویال ژل

این ماده مغذی ممکن است دارای اثرات آنتی اکسیدانی و ضد التهابی باشد که می تواند در کاهش التهاب و استرس اکسیداتیو مفید و مؤثر واقع شود. این اثرات ناشی از وجود اسیدهای آمینه خاص، اسیدهای چرب و ترکیبات فنلی موجود در ژل رویال است.

 این ماده طبیعی حاوی مواد آنتی اکسیدانی قوی مانند فلاوونوئیدها و فنول ها است که می توانند از خطرات اکسیداسیون و آسیب به سلول ها جلوگیری کنند. اثرات ضد التهابی ژل رویال همچنین می تواند در کاهش التهاب های بدن موثر باشد و فرآیند بهبودی را تسریع کند. این خواص مفید آنتی اکسیدانی و ضد التهابی، می تواند به بهبود و حفظ سلامت عمومی بدن کمک کند و اثرات محافظتی مهمی را بر روی سلول ها و بافت ها داشته باشد.

3- خواص ژل رویال در کاهش کلسترول

تحقیقات نشان می دهد که مصرف ژل رویال می تواند به کاهش سطح کلسترول خون کمک کند. کلسترول مرتبط با بیماری های قلبی و عروقی است و کاهش آن می تواند خطر ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش دهد. با این حال، نیاز به بررسی های بیشتر در انسان ها و داده های بیشتر برای تأیید این اثرات وجود دارد.

در تحقیقات حیوانی، مطالعات بر روی موش ها نشان داد که ژل رویال می تواند سطح کلسترول خون را کاهش دهد. این کاهش معمولاً با افزایش سطح کلسترول HDL (کلسترول خوب) و کاهش کلسترول LDL (کلسترول بد) همراه است، که این مقادیر، معیارهای مهمی برای سلامت قلب و عروق هستند.

4- بهبود زخم ها و ترمیم پوست

تحقیقات نشان داده اند که مصرف ژل رویال هم به صورت خوراکی و هم به صورت موضعی می تواند به عنوان یک ماده طبیعی با خصوصیات ضدباکتریایی و ضدالتهابی، در فرآیند ترمیم زخم ها و آسیب های پوستی مؤثر باشد. این خواص می توانند به سلول های ترمیمی و بافت های زخم، دستور افزایش تولید کلاژن را بدهند و فرآیند بهبودی را تسریع کنند. همچنین، مواد آنتی اکسیدانی موجود در ژل رویال می توانند از آسیب به سلول ها جلوگیری کنند و به حفظ سلامت پوست و ترمیم سریع تر زخم ها کمک کنند.

 

همچنین بخوانید: گرده گل چیست و چه خواصی دارد؟

 

5- کاهش فشار خون به دلیل وجود پروتئین های خاص

ژل رویال ممکن است حاوی پروتئین های خاصی باشد که می توانند به کاهش فشار خون کمک کنند. این پروتئین های خاص با شل کردن سلول های ماهیچه ای صاف در رگ ها و شریان ها باعث کاهش فشار خون می شوند. یکی از مطالعات نشان داده که یک پروتئین خاص به نام “رویالزین” که در ژل رویال وجود دارد، می تواند فعالیت آنزیم های مسئول برای کنترل فشار خون را مهار کند. این اثر می تواند منجر به کاهش فشار خون شود و برای افراد مبتلا به فشار خون بالا مفید باشد.

6- تنظیم قند خون به دلیل کاهش استرس اکسیداتیو و التهاب

با وجود تحقیقات محدود در این زمینه، ژل رویال ممکن است با کاهش استرس اکسیداتیو و التهاب، سطح قند خون را کنترل کند. تحقیقات نشان می دهد که این ماده حاوی مواد آنتی اکسیدانی قوی است که می توانند از آسیب به سلول ها جلوگیری کنند و در نتیجه، استرس اکسیداتیو در بدن کاهش می یابد. این اثر می تواند به کاهش تولید انسولین (هورمون کنترل کننده قند) کمک کند

7- عملکرد سالم مغز به دلیل خواص آنتی اکسیدانی

یکی دیگر از خواص ژل رویال این است که مواد آنتی اکسیدانی موجود در ژل رویال می توانند از آسیب به سلول ها و بافت های مغز جلوگیری کنند و عملکرد مغز را بهبود بخشند. این مواد می توانند با مهار فرآیند های اکسیداسیون در مغز، سلول ها را از آسیب های اکسیداتیو حفظ کرده و به عملکرد بهتر مغز کمک کنند.

به علاوه، ژل رویال ممکن است دارای ترکیباتی باشد که به بهبود عملکرد مغز و تمرکز و حافظه کمک می کنند. این اثرات می توانند برای پیشگیری از اختلالات مغزی مرتبط با پیری و بهبود عملکرد ذهنی، مفید باشند. یک مطالعه در مورد موش ها نشان داد که موش های مضطربی که به خاطر استرس شان، تحت درمان با ژل رویال قرار گرفتند، نسبت به گروه کنترل، دارای سطوح پایین تری از هورمون های استرس بودندو. این گروه همچنین سیستم عصبی مرکزی قوی تری داشتند.

در نتیجه، کنترل قند خون بهبود یابد.

8-افزایش ترشح اشک و درمان خشکی مزمن چشم

تحقیقات نشان داده اند که این ماده می تواند به تحریک غدد لاکریمالی یا غدد اشکی (Lacrimal gland) در چشم کمک کند و باعث افزایش سکرشن اشک شود. این اثر می تواند به بهبود حالت چشم خشک و تسکین علائم آن مانند خارش و سوزش کمک کند.

علاوه بر این، خواص ضدالتهابی ژل رویال می توانند در کاهش التهاب های مرتبط با چشم خشک نقش داشته باشند و به تسکین علائم آن کمک کنند. اما باید متذکر شویم که مقدار کمی از داده ها نشان می دهد که ژل رویال ممکن است ترشح اشک را در افراد مبتلا به خشکی چشم مزمن افزایش دهد.

 

چرا ژل رویال لقب اکسیر جوانی دارد؟

چرا ژل رویال لقب اکسیر جوانی دارد؟

 

9- ژل رویال، محصولی طبیعی با خواص پوستی و ضد پیری

این ماده طبیعی حاوی مجموعه ای از مواد مغذی، آنتی اکسیدان ها و ترکیبات ضدالتهابی است که می توانند به جلوگیری از آسیب های اکسیداتیو، کاهش التهاب ها، و حمایت از سلول ها در مقابل فرآیندهای پیری کمک کنند.

آنتی اکسیدان های موجود در آن از آسیب ناشی از رادیکال های آزاد به سلول ها جلوگیری می کنند. این خواص می توانند اثرات پیری از جمله چین و چروک صورت، لک صورت و لک های پوست و آسیب های ناشی از قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش را کاهش دهند. همچنین، ترکیبات ضدالتهابی این محصول طبیعی می توانند در کاهش علائم التهاب پوست و کمک به حفظ شادابی و جوانی پوست نقش داشته باشند. ژل رویال ممکن است به تحریک تولید کلاژن در پوست کمک کند.

10- کاهش عوارض جانبی درمان سرطان

تحقیقات نشان داده اند که به عنوان یک ماده طبیعی به علت داشتن خواص ضد التهابی و آنتی اکسیدانی، به کاهش عوارض ناشی از درمان های سرطان مانند شیمی درمانی، رادیوتراپی و سایر درمان های سرطان از جمله نارسایی قلبی، التهاب و مشکلات گوارشی (GI) کمک می شود. آنتی اکسیدان های موجود در این ماده می توانند از آسیب به سلول ها جلوگیری کنند و باعث حفظ سلول های سالم بدن شوند.

علاوه بر این، خواص ضدالتهابی این محصول طبیعی می توانند به کاهش التهاب ها ناشی از درمان های سرطان کمک کنند و علائم ناخوشایند مانند التهاب ها و آسیب های پوستی را کاهش دهند.

12- درمان علائم یائسگی

از خواص رویال ژلی برای زنان می توان به این مورد اشاره کرد که طبق نتایج بعضی از تحقیقات، مصرف آن ممکن است به بهبود برخی از علائم مرتبط با یائسگی زنان کمک کند. کاهش هورمون های در گردش به علت یائسگی باعث بروز عوارض جسمی و روانی مانند درد، اختلال حافظه، افسردگی و اضطراب می شود. مواد مغذی، مانند ویتامین ها، مواد معدنی و اسیدهای چرب، می توانند به تعادل هورمون ها کمک کنند و علائمی مانند گرماهای شبانه، عصبی گریزی، افسردگی و خشکی و ضعف واژن را کاهش دهند.

13- مؤثر در درمان ناباروری

تحقیقات محدودی نشان داده اند که این ماده ممکن است عملکرد تخمدان ها و سلامت تخمک ها را تقویت کند و برای برخی زوج هایی که مشکل ناباروری دارند، مفید باشد. یکی از خواص ژل رویال برای زنان این است که این ماده طبیعی می تواند باعث تعادل هورمون ها شود و عملکرد تخمدان ها را بهبود بخشد

14- بهبود دیابت

این ماده طبیعی می تواند به کاهش سطح قند خون کمک کند و باعث بهبود کنترل قند در افراد مبتلا به دیابت شود. آنتی اکسیدان ها و ترکیبات ضدالتهابی می توانند از آسیب به سلول ها و بافت های ترشح کننده انسولین جلوگیری کنند. همچنین، ژل رویال ممکن است به تعادل هورمون ها و تنظیم متابولیسم کمک کند که این مسائل در بهبود کنترل دیابت نقش مهمی دارند.

15- مفید برای آلزایمر و پارکینسون

یکی از فواید ژل رویال می تواند تحریک سیستم عصبی مرکزی باشد که ممکن است عاملی امیدوارکننده برای فعال شدن مجدد سلول های بنیادین عصبی در افراد بالغ باشد. این خاصیت می تواند در کاهش مرگ نورون ها و افزایش رشد آن ها در افراد مبتلا به آلزایمر و پارکینسون نقش مهمی داشته باشد.

16- بهبود سیستم گوارشی

مصرف این ژل که حاوی پروبیوتیک های مفید است، می تواند به بهبود تعادل میکروبیوم گوارشی کمک کند و به حفظ سلامت دستگاه گوارش و بهتر هضم مواد مغذی کمک کند

17- مفید برای پوست

خواص ضدالتهابی این ماده می توانند به کاهش التهاب های پوستی کمک کنند و علائمی مانند آکنه، التهاب ها، قرمزی و خارش های پوستی را کاهش دهند. همچنین، آنتی اکسیدان ها موجود در آن می توانند از آسیب های اکسیداتیو ناشی از عوامل محیطی محافظت کنند و به کاهش علائم پیری پوست مانند چین و چروک ها کمک کنند.

بر اساس تحقیقات کنونی، مصرف روزانه بین 300 تا 6.000 میلی گرم از آن ممکن است مؤثر باشد. همچنین، می تواند به صورت موضعی که بر روی پوست استفاده می شود، به عنوان قسمتی از محصولات مراقبت از پوست نیز مورد استفاده قرار گیرد.

اگر تاکنون از ژل رویال استفاده نکرده اید، بهتر است با مصرف یک مقدار کم تر شروع کنید تا از واکنش های حساسیتی و عوارض جانبی جدی جلوگیری شود.

 

از شما متشکریم که تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید. سوالات خود را در قسمت “نظرات” با ما در میان بگذارید، همچنین اگر ایده یا نظری در رابطه با این مطلب دارید، خوشحال می شویم آن را با ما در میان بگذارید.

 

گرده گل را با خواص سم زدا، بهبود عملکرد کبد، کاهش التهاب و تورم، تقویت سیستم ایمنی بدن، ضد عفونت و ضد میکروب، ضد سرطان، تسکین علائم یائسگی، افزایش متابولیسم و …، بدون هيچ اسانس و افزودنی شيميايی، از فروشگاه عطارک تهيه نماييد.

توجه

وب سایت عطارک در قبال نسخه های پیشنهادی و داروهای گیاهی ذکر شده، مسئولیتی نداشته و بهتر است قبل از استفاده، با پزشک و یا مشاور طب سنتی در تماس باشید.

پستهای مرتبط

هیچ
نظر ارسال شده است. لطفا شما هم نظری ارسال کنید.

0