چگونه برای نوجوانان انگیزه ایجاد کنیم؟

1217 بازدید
04 تیر 97
عطارک

چگونه برای نوجوانان انگیزه ایجاد کنیم؟

دلایل زیادی برای انگیزه نداشتن نوجوانان وجود دارد، البته نوجوانان برای انجام كارهایی كه والدین شان از آنان می خواهند، انگیزه ندارند اما برای كارهایی كه خودشان دوست دارند (مثل گفت و گوی تلفنی با دوستانشان، مهمانی دوستانه، بازی با دوستان) با انگیزه عمل می كنند.

در اینجا به بعضی از دلایل بی رغبتی نوجوانان به پیروی از دستورات والدین اشاره می كنیم :

۱- پدر و مادرها وقتی كاری را از نوجوان خود می خواهند عجول و عصبی رفتار می كنند، در نتیجه فرزند خود را دعوت به مقاومت می كنند.

۲- نوجوانان احساس می كنند عشق والدینشان به آنان عشقی مشروط است (اگر مطابق خواسته های آنان عمل كنم مرا دوست دارند). این حس آسیب زننده است و نوجوان را دچار سرخوردگی و مقاومت بیشتر می كند.

۳- پدر و مادر اجازه نمی دهند فرزندشان چیزهایی را كه به خودش مربوط می شود و برایش اهمیت دارد كشف كند.

۴- والدین به فرزندان خود اجازه نمی دهند از شکست خود درس بگیرند. یکی از راه های آموزش مسئولیت پذیری به نوجوانان، بی مسئولیتی آگاهانه است. به آنان اجازه دهید كاری را شروع كنند، در آن شکست بخورند، سپس با آنان همدردی نشان دهید، به آنان كمك كنید بفهمند چه اتفاقی افتاده، اشکال كار در كجاست، چه درسی از آن گرفته اند و در آینده چه باید بکنند كه در چنین موقعیتی موفق شوند.

چگونه برای نوجوانان انگیزه ایجاد کنیم؟

چگونه برای نوجوانان انگیزه ایجاد کنیم؟

۵- والدین در اكثر موارد به جای آنکه از فرزند خود بخواهند با منطق و استدلال صحیح، راه حل مسأله را پیدا كند، به فرزند خود «می گویند» چه باید بکند. نوجوانان بیشتر دوست دارند برنامه ای را كه در طراحی آن كمک كرده اند دنبال كنند.

۶- والدین انتظار دارند فرزند نوجوانشان فراموش نکند كارها و وظایف شخصی خود را در منزل انجام دهد، گویی این كار نشان دهنده مسئولیت پذیری اوست. نوجوانان حتی وقتی خودشان در طراحی برنامه ای همکاری کرده اند باز هم فراموش می کنند برنامه را به طور منظم و مستمر دنبال كنند، چون این كارها در فهرست اولویت های آنان مقام اول را ندارند. این به معنی بی مسئولیتی آنان نیست. بلکه به این معناست كه آنان نوجوان هستند. یک یادآوری دوستانه مشکل بزرگی ایجاد نمی كند. از حس شوخ طبعی خود برای این كار استفاده کنید و سعی کنید زیاد بحث نکنید. مثلاً یادداشتی بنویسید. اگر مجبور شدید حرف بزنید می توانید فقط از او بپرسید : «چه قراری باهم داشتیم؟»

 

همچنین بخوانید: ارزﯾﺎﺑﯽ ﺗﺮﮐﯿﺐ ﺑﺪﻧﯽ در ﮐﻮدﮐﺎن و ﻧﻮﺟﻮاﻧﺎن

 

۷- لازم است والدین در عین قاطعیت، مهربان باشند. در فضایی به دور از عصبانیت و ایجاد تنش، همه بهتر و راحت تركار می كنند.

۸- والدین معمولا «مهارتهای حل مسأله» را به فرزندان خود آموزش نمی دهند. این مهارت ها را می توان در حین ملاقات های خانوادگی و صحبت های فردی با نوجوان به وی انتقال داد.

۹- مهارت های «مدیریت زمان» را با انجام كارها و فعالیتهای روزانه به كودكان و نوجوانان یاد دهید. كلید موفقیت شما در «مشاركت» نهفته است.

۱۰- وظایفی بیش از حد توان به فرزند خود واگذار نکنید. حواستان به تعداد وظایف محوله و سنگینی آنها برای نوجوانتان باشد.

۱۱- اكثر والدین نمی دانند چگونه به فرزند نوجوان خود بگویند : «دوستت دارم. اما با این خواسته ات موافق نیستم.»

۱۲- والدین بیشتر به دنبال نتایج كوتاه مدت و سریع هستند تا نتایج درازمدت و ماندنی. مثلا نوجوان را وادار می كنند در همان لحظه تکالیف خود را حتی با بی دقتی و عجولانه انجام دهد. به جای اینکه به او فرصت دهند پس از استراحتی كوتاه، با دقت و علاقه بیشتر به انجام كارها یا تکالیف مدرسه خود بپردازد.

 

از شما متشکریم که تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید. سوالات خود را در قسمت “نظرات” با ما در میان بگذارید، همچنین اگر ایده یا نظری در رابطه با این مطلب دارید، خوشحال می شویم آن را با ما در میان بگذارید.

 

ریشه موصیلی سفید را با خواصتقویت میل جنسی، بهبود ضعف جنسی، درمان اختلال نعوظ، کاهش استرس و اضطراب ذهنی، آنتی اکسیدان و درمان عفونت، افزایش شیر مادر، افزایش وزن و افزایش حجم عضلات، تقویت ایمنی بدن، کنترل دیابت، تسکین درد و التهاب ناشی از آرتروز، درمان اختلالات ادراری مانند بی اختیاری ادرار، بدون هيچ اسانس و افزودنی شيميايی، از فروشگاه عطارک تهيه نماييد.

توجه

وب سایت عطارک در قبال نسخه های پیشنهادی و داروهای گیاهی ذکر شده، مسئولیتی نداشته و بهتر است قبل از استفاده، با پزشک و یا مشاور طب سنتی در تماس باشید.

پستهای مرتبط

هیچ نظر ارسال شده است.

| شما هم نظری ارسال کنید.

0