نحوه برخورد با موارد اضطراری قسمت 1

1263 بازدید
31 شهریور 97
قاصدک
,

نحوه برخورد با موارد اضطراری قسمت 1

دردها و سردرد

بیشتر موارد سردرد به علت فشارهای عصبی و روانی ایجاد می شود، سایر علل سردرد عبارتند از گرسنگی، خستگی، میگرن و آلرژی، تنها موارد کمی از سردردها به علل خطرناک مانند تومور مغزی یا فشار خون خیلی بالا رخ می دهند. به ندرت ضعف بینایی موجب سردرد می شود. نحوه تسکین سردرد: بیمار را در وضعیت راحتی قرار دهید. داروهای مسکن مثل آسپرین یا استامینوفین مصرف شود. از یک کمپرس سرد و یا کیسه آب گرم که بر روی پیشانی گذاشته می شود استفاده کنید.

درد پریود یا قاعدگی

درد پریود در بین زنان بسیار شایع بوده و معمولا نشانه وجود مشکل خطرناکی نیست. طریقه تسکین درد پریود از داروهای مسکن مثل آسپرین یا مفناتیک اسید استفاده کنید. هنگامی که درد خیلی شدید است یک حمام گرم گرفته مدتی را در بستر همراه با یک کیسه آب گرم استراحت کنید، اگر درد خیلی شدید و دایمی است به پزشک مراجعه کنید. در  بسیاری از موارد مصرف قرص های جلوگیری از بارداری راه مناسبی برای درمان دردهای خیلی شدید پریود است. این امر به این علت است که این قرص ها از تخمک گذاری جلوگیری می کنند و پریود بدون تخمک گذاری هم درد ندارد. همچنین برای کاهش درد می توان پوست تخم مرغ را داخل شیر جوشانده و شیر را خورد.

نحوه برخورد با موارد اضطراری قسمت 1

نحوه برخورد با موارد اضطراری قسمت 1

درد سینوس ها

سینوزیت حاد معمولا به دنبال سرماخوردگی ایجاد می شود و سبب درد شدیدی در بالا یا زیر یا بین چشم ها می شود. ممکن است درد همراه با تب باشد که در این حال باید به پزشک مراجعه کرد. طریقه تسکین درد سینوس ها، از یک قطره ضد احتقان بینی استفاده کنید و استفاده از بخور نیز مفید است.

دندان درد

دندان درد به عللی همچون فساد دندان همراه با عفونت پولپ آن و شکستگی دندان ایجاد می شود. طریقه تسکین درد دندان اگر دندان درد به علت تماس دندان با ترشی ها، میوه ها یا بستنی ایجاد شده می توان با قرار دادن خمیر دندان بر روی آن موجب تسکین آن شویم. بر روی قسمتی از صورت که درد می کند می توان کیسه آب گرم قرار داد. از داروهای مسکن مثل آسپرین و استامینوفن استفاده کنید.

گاز گرفتگی توسط سگ و گربه

دهان حیوانات حاوی میکروب هایی است که برخی می توانند باعث عفونت های خطرناک و کشنده ای شوند. در مواقع گاز گرفتگی توسط حیوانات به موارد زیر توجه کنید.

 • فوری ناحیه گاز گرفته شده را با آب و صابون بشویید.
 • از خونریزی جلوگیری نکنید بلکه بگذارید خون جاری شده و میکروب ها بیرون بریزند.
 • برای جلوگیری از عفونت از یک گاز آغشته به پراکسید هیدروژن استفاده کنید.
 • مصدوم را به پزشک برسانید تا واکسن کزاز و آنتی بیوتیک تجویز کند.
 • اگر مشکوک به هاری هستید مصدوم را به بیمارستان برسانید.

کبود شدگی اطراف چشم

پوست پلک ها خیلی نازک است و عروق وریدی زیادی را پوشانده است. در یک چشم کبود به خاطر ضربه ای که به آن وارد شده، عروق وریدی زیر پلک پاره شده و خون به بافت اطراف می رود و در نتیجه موجب کبودی اطراف چشم می شود. وقتی چنین اتفاقی می افتد کاری نمی شود کرد مگر این که صبر کنیم تا این خون خودش جذب شود. مدت دو تا سه هفته طول می کشد تا این خون جذب شده و کبودی از بین برود. در برخورد با چنین مواردی به نکات زیر توجه نمایید.

 • بلافاصله پس از ضربه روی منطقه ضرب دیده را با قطعات یخ سرد کنید.
 • وضعیت بینایی آن چشم را بررسی کنید.
 • اگر به نظر می آید که بینایی مختل شده است، پلک ها را باز کرده و بینایی آن را با چشم سالم مقایسه کنید. اگر هر گونه مشکل بینایی وجود دارد به پزشک مراجعه نمایید.

 

همچنین بخوانید: راهکارهایی برای مراقبت از چشم ها

 

اجسام خارجی در گوش

گاهی اوقات حشرات وارد گوش می شوند و چون نمی توانند از پرده گوش رد شوند در همان سوراخ گوش باقی می مانند و بعضی مواقع به موم داخل گوش می چسبند که باید آن ها را بیرون آوریم. اگر حشره زنده باشد ممکن است صدای وزوز موجب ناراحتی شود. برای بیرون آوردن حشره از داخل گوش به نکات زیر توجه کنید.

 • اگر مطمئن هستید که یک حشره در داخل گوش گیر کرده است می توانید با ریختن مقداری آب ولرم به داخل گوش آن را بیرون آورید.
 • هیچ گاه سعی نکنید که اجسام خارجی را از گوش در آورید زیرا باعث صدمه به گوش می شود این کار را به پزشک بسپارید.

جسم خارجی در چشم

قسمت خارجی چشم و پشت پلک قسمت هایی است که جسم خارجی وارد آن می شود. خرده های فلز که با سرعت به چشم برخورد می کنند می توانند به داخل چشم رفته و آن جا مستقر شوند. برای بیرون آوردن اجسام خارجی از چشم به نکات زیر توجه کنید.

 • صورت را داخل یک طرف آب برده و پلک را باز و بسته نمایید.
 • با استفاده از یک دستمال یا دستمال کاغذی اجسامی که در داخل چشم رفته را بیرون آورید.
 • اگر جسم خارجی بالاتر قرار گرفته پلک را بالا آورده و به فرد بگویید که به پایین نگاه کند.
 • هیچ گاه برای بیرون آوردن جسم خارجی از سوزن و اشیا نوک تیز استفاده نکنید.
 • هیچ گاه برای در آوردن اجسام خارجی که در مرکز قرنیه چشم قرار گرفته اند تلاش نکنید زیرا با این کار سبب خراشیدگی قرنیه و آسیب های جدی به چشم می شوید.
 • در آوردن خرده های فلز که با سرعت به چشم برخورد می کنند را فقط به عهده پزشک بسپارید.

جسم خارجی در بینی

برای بیرون آوردن اجسام خارجی از بینی به نکات زیر توجه کنید.

 • اجسام خارجی که در قسمت پایین تر بینی بوده و به آسانی دیده می شوند را می توان با استفاده از یک پنس خارج نمود.
 • اگر با یکی دو بار تلاش موفق به بیرون آوردن جسم خارجی نشدید دیگر به این کار اقدام نکنید چون ممکن است جسم خارجی را بیشتر به داخل فرستاده و موجب صدمات جدی شوید، این موارد را نزد پزشک ببرید.

 

از شما متشکریم که تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید. سوالات خود را در قسمت “نظرات” با ما در میان بگذارید، همچنین اگر ایده یا نظری در رابطه با این مطلب دارید، خوشحال می شویم آن را با ما در میان بگذارید.

 

گیاه ژینکو را با خواص ضد سرطان، ضد آلزایمر، کاهش فشار خون، تسکین وزوز گوش، تقویت عملکرد مغز، ضد افسردگی، ضد آلرژی و حساسیت، ضد سرفه، تب بر، بدون هيچ اسانس و افزودنی شيميايی، از فروشگاه عطارک تهيه نماييد.

توجه

وب سایت عطارک در قبال نسخه های پیشنهادی و داروهای گیاهی ذکر شده، مسئولیتی نداشته و بهتر است قبل از استفاده، با پزشک و یا مشاور طب سنتی در تماس باشید.

پستهای مرتبط

هیچ نظر ارسال شده است.

| شما هم نظری ارسال کنید.

0