مهارت های مرتبط با مشاغل

1467 بازدید
27 شهریور 97
خانم راد
مهارت های مرتبط با مشاغل

مهارت های مرتبط با مشاغل

بررسی و شناسایی مهارت های مرتبط با مشاغل

مهارت احساس کنترل

یکی از بهترین راه ها برای حصول احساس کنترل و داشتن دورنمایی روشن از جریان پیوسته اطلاعات آن است که بدانید کی هستید تا هنگام گوش دادن، خواندن، تماشا کردن، تجربه کردن و … از طریق شناخت شخصیت، اولویت ها، ارزش ها و مهارت ها و آگاهی های خود وسیله ای برای پردازش اطلاعات در اختیار داشته باشید. سرانجام قادر خواهید بود اطلاعاتی را که به دردتان نمی خورد یا به شما ربطی ندارد تشخیص دهید و آن ها را دور بریزید و اطلاعاتی را که به کارتان می آید درونی سازید و در طرح شغلی خود از آن ها استفاده کنید. اگر محیطی گروهی مثل کلاسی در زمینه شغل در اختیار داشتید که چه بهتر، مزایای فعل و انفعالات گروهی شانس شما را در کشف خود و بسط دادن افق دیدتان چند برابر می سازد.

مهارت خود را دیدن

بهترین رویکرد در فرآیند برنامه ریزی شغلی و آینده خویش آن است که ببینید کی هستید ؟ درباره خود چه می دانید و نیازها و خواسته هایتان چیست ؟ آنگاه این اطلاعات را با دنیای کار تطبیق دهید. این کار این مزیت آشکار را برای شما خواهد داشت که بتوانید در همان شغلی آموزش ببینید که واقعا به آن علاقه دارید و شور و هیجان خاصی نسبت به آن احساس کنید. حتی اگر وضعیت کار در زمینه شغل انتخابی شما به شدت رقابتی باشد به دلیل احساس تعهد، اشتیاق و لذتی که از انجام دادن این کار در خود احساس می کنید از خیلی ها برتر است.

مهارت درک تفاوت های موجود بین کار و بار و حرفه

از آنجا که از واژه های کار و بار و حرفه استفاده شده، بنابراین این واژه ها را تعریف می کنم. تفاوت مهمی بین این دو اصطلاح وجود دارد اصولا کار و بار مجموعه وظایف یا فعالیت هایی است که در درون میدانی به اسم کار انجام می گیرد. این وظایف از این نظر با حرفه در ارتباطند که حرفه مجموعه ای از کار و بار است اما حرفه علاوه بر کار و بار، توالی ای از نگرش ها و رفتارهاست که با کار پیوند دارد و به کل تجزیه زندگی ما مربوط می شود. یک حرفه در واقع تلفیقی از شخصیت ما با فعالیت های کاری ماست.

مهارت حرفه شناسی

حرفه به صورت بخش اساسی و مهم هویت و تصویر شخصی ما در می آید. در گذشته مردم خیلی زود در جوانی شغلی را انتخاب می کردند و گرایش عجیبی به حفظ همان شغل در قسمت اعظم عمر خود داشتند. کشاورزان در مزارع خود کار می کردند، منشی ها در اداره ها می ماندند و آموزگاران تا بازنشستگی درس می دادند. به تازگی در دنیا این روند به سوی مشاغل چندگانه متمایل شده است. علاوه بر این با تغییرات سریع اجتماع و نیز تغییر شرایط اقتصادی مشاغل و فناوری ها بسیاری از کارهای سنتی برچیده می شوند. مجموعه مهارت های جدید و متفاوتی مدام مورد احتیاج خواهد بود.

 

همچنین بخوانید: چه هدفی را دنبال می کنید؟

 

رضایت شغلی

هر یک از ما توان و استعداد آن را داریم که در مشاغل متعددی احساس رضایت کنیم. وقتی شما با خودارزیابی می توانید خود را بهتر بشناسید بهتر می توانید مشاغلی را که با شخصیت شما جور در می آیند شناسایی کنید. افرادی که آماده تغییر نیستند خود به خود اجازه می دهند تا تغییر برای آن ها تصمیم بگیرد. این عده غالبا سرخورده و ناخشنودند زیرا از روی اجبار به کارهایی اشتغال دارند که از انجام دادن آن ها لذت نمی برند. شاید آن ها هرگز به این فکر نیفتاده اند که انتخاب های متعددی پیش رو دارند یا شاید زمان یا انرژی صرف نکرده اند تا ببینند چه کارهایی را ترجیح می دهند و چه حرفه ای باب الطبع آن هاست.

این عده به جای روی آوردن به بهترین کاری که برایشان مناسب است به کمترین بسنده می کنند. حتی اگر فرزند از استعداد ویژه ای در زمینه هنر برخوردار باشد باز پدر به او توصیه می کند که کاری در زمینه بازرگانی برای خودت فراهم کن و…. شما با آگاهی از اولویت های خود آماده خواهید بود تا صرفا به جای پیروی از پیشنهادات سایرین مسیر شغلی خود را آگاهانه پیش بگیرید.

برنامه ریزی شغلی

برای اکثر ما برنامه ریزی شغلی به مثابه یک فرآیند ساده، قابل فهم و خطی نیست که در آن با برداشتن گام های معین و از پیش تجویز شده به مقصدی خاص برسیم و بعد به زندگی شادمانی ادامه دهیم بلکه در این میان یک حلقه بازخورد وجود دارد که هم چنان با اطلاعاتی که درباره خود و جهان در حال دگرگونی خود به آن اضافه می کنیم. این حلقه مدام خود را تصحیح می کند. ما به موازت رشد و تغییر خود پیوسته در طرح شغلی خود تجدید نظر نموده و آن را اصلاح می کنیم. این بدان معناست که هیچ شغل مناسب واحدی وجود ندارد بلکه مشاغل بسیاری وجود دارند که ما می توانیم به یک نسبت در آن ها احساس خرسندی و موفقیت و رضایت کنیم.

 

از شما متشکریم که تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید. سوالات خود را در قسمت “نظرات” با ما در میان بگذارید، همچنین اگر ایده یا نظری در رابطه با این مطلب دارید، خوشحال می شویم آن را با ما در میان بگذارید.

 

صمغ مرمکي را با خواص التيام بخش زخم ها، تقويت عمومي بدن، رفع بوي بد دهان، تسکين دهنده سردرد، بدون هيچ اسانس و افزودني شيميايي، از فروشگاه عطارک تهيه نماييد.

توجه

وب سایت عطارک در قبال نسخه های پیشنهادی و داروهای گیاهی ذکر شده، مسئولیتی نداشته و بهتر است قبل از استفاده، با پزشک و یا مشاور طب سنتی در تماس باشید.

پستهای مرتبط

هیچ نظر ارسال شده است.

| شما هم نظری ارسال کنید.

0