اعتماد به نفس ضعیف

2282 بازدید
29 مهر 97
سمانه
بروزرسانی شده در تاریخ 25 آذر 1400

دلایل اصلی اعتماد به نفس ضعیف

وقتی اعتماد به نفس ضعیف است احتمالا نسبت به آن آگاه خواهید شد. ممکن است به خودتان چیزهایی مانند من بی ارزشم، من درمانده ام، من تعادل ندارم، من مقبول نیستم  بگویید. ممکن است انجام هر کاری را دشوار بیابید. حتی حل ساده ترین مسائل احتیاج به تلاش زیادی خواهد داشت. برای ارزیابی اعتماد به نفس خود پرسشنامه ای که در ادامه می آید را انجام دهید.

من در پذیرفتن خودم به همان صورتی که هستم مشکل دارم. درست – غلط

شدیدا می خواهم نگرش خودم را عوض کنم. درست – غلط

من بیشتر درباره شکست هایم فکر می کنم تا درباره موفقیت هایم. درست – غلط

بسیار نگرانم از اینکه مردم اگر با شخصیت واقعی من آشنا شوند دیگر به من علاقه نداشته باشند. درست – غلط

فکر می کنم هر کس دیگری بیش از من صلاحیت و شایستگی داشته باشد. درست – غلط

غالبا همواره از مواجه با مسائل جدید اجتناب می کنم. درست- غلط

در کنار افراد موفق احساس ناراحتی می کنم. درست – غلط

از هر گونه اشتباه کردن احتراز می کنم. درست – غلط

بسیار نگرانم که صلاحیت و شایستگی نداشته باشم. درست – غلط

احساس بی ارزشی می کنم. درست – غلط

در پاسخگویی به این آزمون کوتاه هر قدر جواب های درست بیشتری داده باشید اعتماد به نفس کمتری دارید.

اعتماد به نفس ضعیف

اعتماد به نفس ضعیف

اعتماد به نفس چگونگی نگرش و قضاوت شما درباره خودتان است. این عبارت ارزش ها، اعتقادات و بازخوردهای شما را توصیف می کند. گرچه ارتباطات و تجارب به ارزش ها و بازخوردهای شما شکل می دهد اما در نهایت همه چیز بسته به نظر خودتان است. اعتماد به نفس ارزشی را که به خود می دهید بیان می کند. هنگامی از اعتماد به نفس قابل قبولی برخوردارید که خودتان را آن طور که هستید بپذیرید. داشتن اعتماد به نفس ضعیف همان احساسی است که باعث می شود بخواهید فرد دیگری باشید.

چه چیز اعتماد به نفس نیست؟!

اعتماد به نفس کفایت خویشتن نیست. با آموختن اینکه چه کاری را می توانیم به خوبی انجام دهیم و در انجام چه کاری با مشکل رو به روییم کفایت خویشتن ما شکل می گیرد. جدای از اینکه توانایی انجام کاری را داریم یا نه، اعتماد به نفس ما ممکن است زیاد یا کم باشد.

بسیاری از افراد در تشخیص اعتماد به نفس و کفایت خویشتن دچار مشکل می شوند. کفایت خویشتن بر اساس یک اعتقاد واقعی نسبت به توانایی هایمان شکل می گیرد. وقتی اعتماد به نفس ما پایین است در تحقق توانایی هایی که حقیقتا از آن برخورداریم دچار ناتوانی می شویم. از مواجه با مسائل جدید اجتناب می کنیم. به این ترتیب اعتماد به نفس پایین می تواند منجر به کفایت خویشتن ضعیف شده و توانایی ما را در برآوردن مناسب کارها محدود نماید.

نکته مهم دیگر این است اعتماد به نفس آن چیزی نیست که دیگران درباره شما فکر می کنند. وقتی دیگران به ما می گویند که خوب یا بد هستیم، باهوش یا تنبلیم، شایستگی داریم یا نداریم بسیار ساده است که نظر آن ها را بپذیریم. در این صورت فقط هنگامی که تشویق و تمجید شویم باور می کنیم با ارزش و دارای اعتبار هستیم. هر چه تشویق ها بیشتر شود بیشتر احساس می کنیم که با ارزشیم. اما مشکل اینجاست که اگر اعتماد به نفس ما نتیجه تشویق و تمجید دیگران افزایش یابد هنگامی که تشویق ها متوقف شد یا انتقادها آغاز شد ما با مشکل روبرو خواهیم شد. در چنین مواقعی احساس درماندگی و ناتوانی می کنیم زیرا دیگر فردی وجود ندارد که اعتماد به نفس ما را بالا ببرد.

 

همچنین بخوانید: چگونه عزت نفس خود را بالا ببریم؟

 

اثرات مخرب اعتماد به نفس پایین

اعتماد به نفس ضعیف بر تمامی زندگی ما اثر می گذارد. نظری که درباره خودمان داریم بر ارتباطمان با دیگران و دیدمان نسبت به دنیا اثر می گذارد، اعتماد به نفس پایین باعث می شود خود را در جنگ و جدال ببینیم. ممکن است هنگامی که کارها بر وفق مراد نیست از خطر کردن بترسیم.

اعتماد به نفس ضعیف با مشکلات جسمانی دیگر مانند سردردهای مزمن یا ورم مفاصل یا مسائل روانی مانند اضطراب و افسردگی همراه است.

چه چیز باعث اعتماد به نفس پایین می شود؟

اعتماد به نفس آن احساسی است که باعث هماهنگی در جنبه های مختلف وجود شما می شود. به این ترتیب شما به پیش خواهید رفت و در راه پیشرفت از تمام توانایی هایی خود بهره خواهید برد. در این حال میزان پیشرفت شما در آن حدی خواهد بود که استحقاق آن را دارید.

  • اولین چیزی که می تواند باعث اعتماد به نفس شود نحوه تربیت و پرورشی است که از آن برخوردار شده اید. دوره کودکی که در آن انتقاد، طرد، شکست های پی در پی در رسیدن به اهداف غیر واقعی وجود داشته باشد باعث تضعیف اعتماد به نفس می شود.
  • دومین چیزی که می تواند باعث یک اعتماد به نفس ضعیف شود افکار بیهوده است. اگر دائما به خود بگویید درمانده، ناتوان هستید خود را به سوی بدبختی سوق داده اید. یک تصور ذهنی ضعیف به معنای آن نیست که شما بی ارزشید بلکه به آن معناست که شما یاد گرفته اید درباره خودتان منفی بافی کنید.
  • سومین چیزی که باعث اعتماد به نفس ضعیف می شود نحوه واکنش ما نسبت به افکار بیهوده است. کسب اعتماد به نفس به معنای تحمل فشار نیست. بلکه سعی در پیشروی بدون توجه به افکار بیهوده و نحوه تربیت ما  است.

 

از شما متشکریم که تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید. سوالات خود را در قسمت “نظرات” با ما در میان بگذارید، همچنین اگر ایده یا نظری در رابطه با این مطلب دارید، خوشحال می شویم آن را با ما در میان بگذارید.

 

عرق زنجبیل را با خواص رفع گرفتگی صدا، تقویت معده و کبد، نیرو دهنده قوای جنسی، ضد تهوع و استفراغ، رفع مسمومیت غذایی، ضد نفخ، درمان بلغم، تقویت حافظه، بادشکن، بدون هیچ اسانس و افزودنی شیمیایی، از فروشگاه عطارک تهیه نمایید.

توجه

وب سایت عطارک در قبال نسخه های پیشنهادی و داروهای گیاهی ذکر شده، مسئولیتی نداشته و بهتر است قبل از استفاده، با پزشک و یا مشاور طب سنتی در تماس باشید.

پستهای مرتبط

هیچ
نظر ارسال شده است. لطفا شما هم نظری ارسال کنید.

0