7 علامت هشدار دهنده اولیه افسردگی

80 بازدید
26 شهریور 02
ریحون
,

7 علامت هشدار دهنده اولیه افسردگی

افسردگی چیست؟

افسردگی یک بیماری روانی است. این یک اختلال خلقی است که باعث ایجاد احساس غم و اندوه می شود که برای مدت طولانی ادامه دارد. همچنین باعث بسیاری از علائم دیگر می شود که می تواند زندگی روزمره فرد را تحت تاثیر قرار دهد.

افسردگی یک مسئله پزشکی جدی است که تأثیرات منفی بر نحوه احساس، تفکر و عمل فرد دارد. می تواند منجر به انواع علائم عاطفی و جسمی شود. این وضعیت زمانی می تواند بسیار جدی شود که فرد شروع به فکر کردن کند که زندگی به سادگی ارزش زیستن ندارد.

سازمان بهداشت جهانی (WHO) پیش‌بینی می‌کند که افسردگی تا سال 2030 عامل اصلی ناتوانی در سراسر جهان خواهد بود. اختلال افسردگی اساسی (MDD) که با نام‌های افسردگی بالینی، افسردگی تک قطبی یا به سادگی افسردگی نیز شناخته می‌شود، شایع‌ترین اختلال روانپزشکی در جهان است.

افراد مبتلا به بیماری های افسردگی بیشتر از افراد بدون این بیماری اقدام به خودکشی می کنند و اختلال افسردگی اساسی شایع ترین اختلال همزمان با سایر اختلالات مانند اختلال مصرف مواد (SUD) است.

افسردگی یک اختلال جدی سلامت روان است که نیاز به کمک حرفه ای دارد. افرادی که افسردگی را تجربه می کنند باید به دنبال کمک پزشکی برای مدیریت صحیح علائم خود باشند و همچنین به دنبال شبکه های حمایتی مناسب و تغییرات سبک زندگی باشند.

گزینه های درمانی برای افسردگی می تواند شامل داروها، روان درمانی و تغییرات سبک زندگی مانند ورزش منظم، مدیریت استرس و رژیم غذایی سالم باشد. علاوه بر این، توسعه و حفظ روابط اجتماعی معنادار از عوامل مهم در مدیریت افسردگی است.

علائم هشدار دهنده افسردگی که نباید نادیده بگیرید

برای برخی از افراد، افسردگی تنها به عنوان یک احساس گهگاهی غمگینی یا ناامیدی ظاهر می شود که معمولاً با یک خواب خوب شبانه برطرف می شود.

متخصصان توضیح می‌دهند که چگونه دریافت کمک برای درمان افسردگی، چه مرد و چه زن، آسان نیست، اما در برخی فرهنگ‌ها برای مردان دشوارتر است، زیرا مردان به‌عنوان همه‌قدرتمند شناخته می‌شوند که به آن مردانگی سمی نیز می‌گویند.

افسردگی تا حد زیادی با اختلالات جسمی، بیماری های جسمی، بیماری های روانپزشکی و مرگ و میر در سنین بالا مرتبط است. هنگامی که افسردگی با از دست دادن استقلال در ارتباط باشد، مردان مسن‌تر نیز در معرض خطر هستند. توجه به علائم افسردگی برای دریافت به موقع درمان و جلوگیری از عوارض بیشتر مهم است.

در اینجا برخی از علائم هشدار دهنده افسردگی وجود دارد که باید مراقب آنها باشید:

 1. عزت نفس پایین

مطالعه ای که در یک مدرسه ویتنامی انجام شد به این نتیجه رسید که عزت نفس پایین با افسردگی مرتبط است که بر کیفیت زندگی دانش آموزان تأثیر می گذارد و همچنین ممکن است باعث بروز افکار خودکشی شود. عزت نفس بخش بسیار مهمی از زندگی است و بر سلامت و نتایج اجتماعی تأثیر می گذارد.

عزت نفس بالا با نتایج مثبتی مانند روابط بهتر و موفقیت تحصیلی مرتبط است، در حالی که عزت نفس پایین با افسردگی و رفتار ضد اجتماعی مرتبط است. تحقیقات گسترده نشان داده است کسانی که از افسردگی رنج می برند، احساس بی ارزشی می کنند و عادت به سرزنش کردن خود دارند.

7 علامت هشدار دهنده اولیه افسردگی

7 علامت هشدار دهنده اولیه افسردگی

 

 1. خستگی

خستگی یک علامت بسیار شایع افسردگی است و بر عملکرد فیزیکی، عاطفی و روزانه فرد تأثیر می گذارد. برخی از داروهایی که برای افسردگی تجویز می شوند، خستگی را به عنوان یک عارضه جانبی رایج دارند.

به گفته یک استاد برجسته روانپزشکی در دانشکده پزشکی هاروارد، خستگی یکی از بارزترین علائم افسردگی است. با اختلال در تمرکز، تحریک پذیری و کاهش بهره وری همراه است.

حتی پس از مدتی درمان، خستگی همچنان یکی از شایع ترین علائم باقی مانده افسردگی است. تحقیقات نشان می دهد که خستگی یک علامت مکرر گزارش شده از اختلال افسردگی برجسته است که در بیش از 90 درصد بیماران رخ می دهد.

 1. بی خوابی

اختلالات خواب در افسردگی ارتباط بسیار نزدیکی با هم دارند. افرادی که از بی خوابی رنج می برند نسبت به افرادی که قادر به خواب راحت شبانه هستند، بیشتر در معرض ابتلا به افسردگی هستند.

همچنین افرادی که قبلاً از افسردگی رنج می برند در به خواب رفتن یا حداقل در خواب ماندن مشکل دارند.

اگر فکر می کنید ممکن است افسرده باشید و از علائم زیر رنج می برید، ممکن است لازم باشد با پزشک مشورت کنید:

 • قادر به خوابیدن نیست
 • در کل روز احساس خستگی می کنید
 • خواب انسدادی
 • درد یا ناراحتی فیزیکی

علاقه برجسته به ارتباط بین خواب یا ریتم های شبانه روزی و افسردگی عمدتاً به دلیل تحقیقاتی است که نشان داده است علائم بی خوابی یا اختلال خواب پیش بینی کننده مستقل افسردگی هستند.

 

همچنین بخوانید: 10 مواد مغذی که کمبود آن باعث افسردگی می شود

 

 1. عصبانیت بیش از حد

افرادی که از افسردگی رنج می برند اغلب علائم خشم سرکوب شده را دارند. دارو ممکن است در کنترل علائم افسردگی موفقیت آمیز باشد، اما قادر به رفع مشکل خشم مرتبط با این فهرست ذهنی نیست.

برای این منظور، درمان شناختی-رفتاری موثر در نظر گرفته می شود، اما زیاد مورد استفاده قرار نمی گیرد.

مطالعات نشان می دهد که یک نوع فرعی از افسردگی وجود دارد که با وجود حملات عصبانیت  مشخص می شود که اغلب با موارد زیر همراه است:

 • تندتپشی یا تاکی کاردی
 • تعریق
 • گرگرفتگی
 • سفت شدن قفسه سینه

در واقع، تقریباً یک سوم بیماران مبتلا به افسردگی با حملات خشم مشکل دارند.

 1. ناتوانی های شناختی

داشتن تمرکز مناسب برای انجام عملکردهای روزانه بسیار مهم است. افرادی که از افسردگی رنج می برند از مشکل در تمرکز شکایت دارند که بر تمام زندگی روزمره آنها تأثیر منفی می گذارد.

در واقع، افراد مبتلا به افسردگی اغلب گزارش می دهند که مشکلات مربوط به تمرکز و حافظه را تجربه می کنند. ناکارآمدی های گسترده در عملکرد شناختی که با افسردگی مرتبط است عبارتند از:

 • مشکلات تمرکز
 • حواس پرتی
 • اختلال در حافظه
 • افکار متمرکز بر خود منفی
7 علامت هشدار دهنده اولیه افسردگی

7 علامت هشدار دهنده اولیه افسردگی

 1. مسائل غذایی

مطالعات ارتباطی بین اختلالات خوردن و افسردگی پیدا کرده اند. اختلالات خوردن مانند بی اشتهایی عصبی می تواند با افسردگی اساسی مرتبط باشد.

همچنین مشخص شده است که افرادی که افسرده هستند نمی توانند تغذیه مناسبی داشته باشند زیرا تمایل به انتخاب مواد غذایی ضعیف دارند که ممکن است بیشتر به افسردگی کمک کند. بنابراین، افسردگی را می توان به عنوان یک اختلال با از دست دادن اشتها به عنوان یک علامت اصلی مشخص کرد.

تحقیقات نشان می دهد که اختلالات خوردن بیشتر با سایر بیماری های روانی، به ویژه اختلال افسردگی اساسی مرتبط است. در طول همه‌گیری کووید، شیوع اختلالات روانی مانند افسردگی در میان بیماران مبتلا به اختلالات خوردن مشاهده شد.

 1. احساس گناه و سرزنش خود

افراد مبتلا به اختلال افسردگی اساسی تمایل بیشتری به احساسات مرتبط با سرزنش خود، احساس گناه و شرم دارند. مطالعات نشان می دهد که این احساسات منفی اخلاقی بر افراد هنگام تصمیم گیری های اجتماعی و مالی تأثیر می گذارد.

به گفته انجمن روانپزشکی آمریکا، احساس گناه نامتناسب و نامعقول یکی از علائم بالینی منحصر به فرد اختلال افسردگی اساسی، به ویژه از نوع فرعی مالیخولیایی است. حتی مطالعات قدیمی تر نشان می دهد که بیماران مبتلا به اختلال افسردگی اساسی سطح احساس گناه را به میزان زیادی افزایش می دهند.

یکی از این نمونه‌ها، احساس گناه بسیار رایج بازماندگان است که با احساس کردن بهتر از دیگران در زندگی خود مرتبط است.

سخن پایانی

افسردگی یکی از شایع ترین و در عین حال ناشناخته ترین اختلالاتی است که امروزه در جهان پایدار است. از آنجا که افسردگی اغلب یک بیماری جسمی نیست، ممکن است به عنوان چیزی بی اهمیت یا چیزی که به سادگی وجود ندارد نادیده گرفته شود.

مهم است که افسردگی و بیماری روانی را بشناسید و اگر شما یا کسی که می‌شناسید از آن رنج می‌برید، تحت درمان قرار بگیرید. ایجاد آگاهی مناسب در مورد بیماری های روانی به ویژه افسردگی بسیار مهم است. از صحبت در مورد بیماری روانی آنها نباید خجالت بکشید، زیرا این یکی از مسائل مهم پزشکی است که برای زندگی بهتر باید حل شود.

افسردگی به دلیل سبک زندگی امروزی بیشتر و بیشتر رایج می شود. از دانش آموزان گرفته تا سالمندان، همه مستعد افسردگی هستند و آگاهی و آموزش صحیح در این زمینه لازم است.

 

از شما متشکریم که تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید. سوالات خود را در قسمت “نظرات” با ما در میان بگذارید، همچنین اگر ایده یا نظری در رابطه با این مطلب دارید، خوشحال می شویم آن را با ما در میان بگذارید.

 

جوهر نعنا را با خواص درمان بیماری های باکتریایی، تسکین سرماخوردگی و آنفولانزا، تسکین درد های آرتروز و روماتیسم، رفع سردرد، درمان خارش ناشی از گزیدگی حشرات، رفع اسهال و یبوست، درمان سوء هاضمه، تسکین حالت تهوع و…، بدون هيچ اسانس و افزودنی شيميايی، از فروشگاه عطارک تهيه نماييد.

توجه

وب سایت عطارک در قبال نسخه های پیشنهادی و داروهای گیاهی ذکر شده، مسئولیتی نداشته و بهتر است قبل از استفاده، با پزشک و یا مشاور طب سنتی در تماس باشید.

پستهای مرتبط

هیچ نظر ارسال شده است.

| شما هم نظری ارسال کنید.

0